تبلیغات
زمین شناسی و علوم مرتبط با آن - بازار شغلی زمین‌شناسی چیست؟
زمین شناسی و علوم مرتبط با آن

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بازار شغلی زمین‌شناسی چیست؟

متخصصان و فارغ‌التحصیلان زمین‌شناسی اگر واقعا کارشنان را بلد باشند و از کار سخت گریزان نباشند، می‌توانند در این حوزه موفق باشند. برخلاف آنچه اغلب درباره زمین‌شناسی و کاربردهای آن در ایران می‌شنویم، یک کارشناس زمین‌شناسی، بدون اینکه تحصیلاتش را تا مقطع دکترا هم ادامه دهد، می‌تواند به استخدام بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها درآید و حتی اگر کمی دید اقتصادی و آینده‌نگری داشته باشد، می‌تواند خودش شرکتی تخصصی تاسیس کند و دست به کارآفرینی هم بزند. بسیاری از فعالیت‌های اصلی شرکت‌های بزرگی از جمله شرکت نفت و گاز ایران، به تهیه و استفاده از نقشه‌های زمین‌شناسی، تحلیل این نقشه و شناسایی نکات قابل تامل در آن‌ها بستگی دارد. هستند شرکت‌هایی که به عنوان پیمانکار با وزارتخانه نیرو و نفت همکاری می‌کنند و اغلب فعالیت‌هایشان حول محور تخصص کارشناسان زمین‌شناسی می‌گردد. علاوه بر این، استخدام در شرکت مادر اکتشاف، استخراج و پالایش نفت و گاز و سایر مواد معدنی از قبیل کانی‌های روی، مس، سرب، آهن، نیکل، آلومینیوم و... هم امکان خوبی برای کار متخصصان زمین‌شناسی در ایران است.

از آنجا که یکی از لازمه‌های موفقیت در رشته زمین‌شناسی، آمادگی جسمانی خوب و علاقه به زندگی و کار در محیط‌های خشن طبیعی و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی دشوار است، کسانی در این رشته خواهند درخشید که با «مادر طبیعت» دوست باشند و دشواری‌ها را با علاقه و نه از روی اجبار مالی و وظیفه به جان بخرند. همکاری با گروه‌های اکتشاف در زمینه‌هایی از جمله معدن، آب‌یابی و زهکشی، بهره‌برداری صحیح از آب‌های زیرزمینی، کارگاه‌های مهندسی ژئوتکنیک و تشخیص کانون‌های خطر مثل مناطق لرزه‌خیز و آتشفشانی هم در میان کارهای پرطرفدار برای این متخصصان است. با توجه به تخصص، دانش و توانایی فارغ‌التحصیلان زمین‌شناسی، وزارتخانه‌هایی از جمله صنایع و معادن، نفت، نیرو، جهاد کشاورزی، علوم و آموزش پرورش، همواره به استخدام آن‌ها می‌پردازند. همچنین شرکت‌هایی از جمله ذوب آهن، سیمان و گچ، سازمان زمین‌شناسی، شرکت‌های مرتبط با فعالیت‌های سدسازی، مخزن‌سازی، شیلات، حفر تونل و اکتشافات آب، مواد معدنی و نفت و گاز، برای پیش بردن اهدافشان، به نیروهای زمین‌شناس احتیاج دارند. در کنار این شرکت‌ها، آزمایشگاه‌های سنگ‌شناسی و زمین‌شناسی نیز که برای تجزیه و تحلیل سنگ‌های یک منطقه برای مقاصدی از جمله ساختمانی با شرکت‌های متخصص همکاری می‌کنند، بدون داشتن کادر مجرب و آشنا به زمین‌شناسی، راه به جایی نخواهند برد. به طور کلی اما به خاطر تنوع گرایش‌های تخصصی و مقاطع آموزشی بالای رشته زمین‌شناسی یک فارغ‌التحصیل زمین‌شناسی می‌تواند یکی از حوزه‌های زیر را برای فعالیت حرفه‌ای در نظر بگیرد:

- در مقطع کارشناسی: دبیری دبیرستان و پیش‌دانشگاهی، کارشناسی در سازمان زمین‌شناسی، فعالیت در آزمایشگاه‌های تخصصی سنگ‌شناسی و دانشگاهی و همکاری با شرکت‌های خصوصی سازه و پروژه‌های مرتبط.

- در مقطع کارشناسی‌ارشد: فعالیت در رده‌های بالای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، شرکت ملی نفت، موسسه ژئوفیزیک، وزارت مسکن، نفت و معدن، موسسه زمین‌شناسی و زلزله، فعالیت در وزارت کشاورزی و راه و ترابری.

- در مقطع دکترا: فعالیت در تمام حوزه‌های ذکر شده به اضافه عضویت در هیئت علمی و تدریس در دانشگاه‌های کشور.

آنچه نباید فراموش شود، نقش اساسی یک زمین‌شناس در تمام پروژه‌های ریز و درشت ساختمانی، اکتشافی و پیشگیری از آسیب‌های شدید بلایای طبیعی است. زمین‌شناسان، مشاوران امین شرکت‌هایی‌اند که برای تجزیه و تحلیل شرایط کار در یک منطقه ناشناخته به نظرات تخصصی آن‌ها احتیاج دارند.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده، فارغ‌التحصیلان زمین‌شناسی، با کمی مطالعه و تحقیق می‌توانند به کارشناس‌های خبره در امر جواهرشناسی تبدیل شوند؛ تخصصی که این روزها، خصوصا برای خانم‌ها بازار گرمی دارد و علاوه بر جایگاه اجتماعی مناسب، درآمدش هم بسیار خوب است. در حال حاضر، کلاس‌های آموزشی بسیاری در این حوزه در بعضی دانشگاه‌ها و موسسات خصوصی برگزار می‌شود.

در میان تمام گرایش‌های کارشناسی‌ارشد زمین‌شناسی، تخصصی زمین‌شناسی اقتصادی و نفت بسیار پرطرفدارند. برای آن‌هایی که می‌خواهند با خیال راحت رشته تخصصی‌شان را انتخاب کنند و بدانند که تا مدت‌ها بازار کار برایشان وجود دارد، رشته زمین‌شناسی اقتصادی، می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشد. دروس دوره کارشناسی‌ارشد زمین‌شناسی اقتصادی عبارتند از: سنگ‌ها و کانی‌های صنعتی، مینرالوگرافی، کانسارهای رسوبی، کانسارهای آذرین و دگرگونی، کانسارهای گرمابی، ذخایر معدنی ایران و منشا آن‌ها، اصول اکتشافات ژئوشیمیایی، اصول اکتشافات ژئوفیزیکی، اجرای پروژه‌های اکتشافی، تخمین و ارزیابی، تهیه نقشه زمین‌شناسی معدنی، زمین‌شناسی تحت‌العرضی، روش‌های تجزیه نمونه‌های معدنی، کانه‌زائی و تکتونیک و پایان‌نامه. در چند سال گذشته، چند رشته جدید و تخصصی به گرایش‌های کارشناسی‌ارشد و دکترای زمین‌شناسی اضافه شده که از میان آن‌ها می‌توان به زمین‌شناسی پزشکی و اختر زمین‌شناسی اشاره کرد. علاوه بر این، رشته‌هایی از قبیل اقیانوس‌شناسی، زمین‌شناسی محیط‌زیست، زمین‌شناسی کاربردی، زمین هیدرولوژی و زمین‌شناسی تکتونیک صفحه‌ای در سراسر جهان در میان رشته‌هایی قرار دارند که بسیاری از دولت‌ها اساس فعالیت‌های اقتصادی و عمرانی‌شان را بر آن‌ها بنا می‌کنند.

با وجود این نکته که زمین‌شناسی در چند دهه اخیر چنان دچار دگرگونی و پیشرفت شده، این رشته یکی از رشته‌های قدیمی در علم است. از همان زمانی که چشم انسان به آسمان‌ها گشوده شد، توجهش به زمین زیر پایش هم جلب شد. بسیاری از دانشمندان بنام این رشته که شناخت ما را از جهانی که در آن زندگی می‌کنیم تغییر دادند، در زمان حیاتشان به نام زمین‌شناس مطرح نبودند. اما با مطالعه و دقت در جهان پیرامونشان، تاثیری انکارناپذیر بر زندگی نسل‌های بعدی‌شان داشتند.

- لوئیس آگاسیز (1873-1807) زمین‌شناسی سوئیسی که اولین مفسر عصرهای یخبندان و یخچال‌ها بود، یکی از کسانی است که مطالعاتش درباره عصرهای یخبندان و تاثیرات یخچال‌ها بر سیماهای دیگر کره‌زمین، امروز که بحث گرم شدن کره‌زمین مطرح شده، بیش از پیش ارزشمند شده است.

- جیوانی آردونو (1795-1714)، اولین زمین‌شناسی بود که طبقه‌بندی صحیحی از زمان زمین‌‌شناسی ارائه داد. او، اهل ایتالیا بود و با تعیین زمان‌بندی زمین‌شناسی، امکان مطالعه دقیق‌تر سلسله‌های جانوری را ممکن کرد.

- خوزه بوناپارت (   -1928) یکی از زمین‌شناسان بنام جهان و اهل آرژانتین است. او بسیاری از دایناسورهای امریکای جنوبی را کشف کرد و با قوه تخیل بسیار قوی‌اش، تصویری واضح از حیات در میلیون‌ها سال پیش در این منطقه ترسیم کرد.

- چارلز داروین (1882-1809)، طبیعی‌دان انگلیسی بود که با ارائه نظریه تکامل و توضیح حلقه‌های مفقوده حیات جانوری و نوشتن کتاب «منشا گونه‌ها» علم زمین‌شناسی را برای همیشه دگرگون کرد.

- چارلز ریشتر (1985-1900) زمین‌شناسی امریکایی بود که این روزها نامش را هر بار که در گوشه‌ای از کره‌زمین زلزله بیاد، می‌شنویم. او مقیاس بزرگی ریشتر برای زلزله را تعریف کرد که امروز، مبنای سنجش بزرگی و قدرت زلزله‌ها در سراسر جهان محسوب می‌شود. از میان زمین‌شناسان بنام ایرانی می‌توان به دکتر عبدالکریم قریب، پدر علم زمین‌شناسی ایران دکتر علی آقانباتی، با تخص زمین‌شناسی ایران و دکتر علی میثمی اشاره کرد.

چهارشنبه 16 فروردین 1396 10:52 ق.ظ
من فارغ النحصیل 89 زمین شناسی از دانشگاه دولتی اصفهانم لیسانس دارم.کار زمین شناسی در بخش اکتشاف آب زیر زمینی برای کشاورزان و ارزیابی آب فعلی چاهها با مدرک ارشد آب و یا بادستگاه ژیوفیزیک و در بخش معدن مصالح ساختمانی شن و ماسه و سنگ تزیینی و گچ زیر و روکار است و بقیه گرایش هاش به درد نمیخوره
سه شنبه 24 اسفند 1395 01:52 ب.ظ
اصلاحات انجام شده بر روی طبقه بندی آشتو RQD مقاومت تک محوری و سه محوری حفر ترانشه و حفاری های عمقی زیر 10 کیلومتری پوسته زمین تماما توسط اندینا ارلانو فلیکس زمین شناس قهار و مدافع حقوق بانوان زمین شناس به تنهایی به قیمت خفگی همسر و فرزندانش صورت گرفته
سه شنبه 24 اسفند 1395 01:43 ب.ظ
بورلی آلیت پرستاری بود که بچه ها را خفه میکرد به همین دلیل به زمین شناسی تغییر رشته داد
سه شنبه 24 اسفند 1395 01:41 ب.ظ
ماریا لئون نظریه ای را بنا نهاد که براساس آن نمیتوان چین خوردگی زاگراس توضیح نداد، وی متعقد بود میادین گازی زاگرس به تله افتاده در چین خوردگی کمربند دگرگونی سنندج سیرجان باعث خفگی زون ارومیه دختر شده است
سه شنبه 24 اسفند 1395 01:38 ب.ظ
سندرا اویلا بلتران تحلیل های گسترده ای در باره ی بافت بادامکی سنگ های آذرین حوضه رسوبی میدان نفتی کپه داغ دارد که تاکنون منتشر نشده
سه شنبه 24 اسفند 1395 01:36 ب.ظ
جودی موران معتقد بود انقراض گروهی که در اشکوب اتدابانین رخ داده دلایل خاص خود را دارد از جمله فوران آتشفشانی قطب شمال که باعث خفگی 34 درصد گونه های غیر جاندار و جاندار شد.
سه شنبه 24 اسفند 1395 01:32 ب.ظ
انا گریستینا تئوری پیوستگاه های سه گانه کف دریارا به شیوه خودش تکمیل کرد تا تحولی شگرفت در زمین شناسی ساختمانی را شاهد باشیم.
سه شنبه 24 اسفند 1395 01:31 ب.ظ
به پاس خدمات ارزنده پترولوژیکی کلودیا اوچوا فیلیکس گروهی از کانی های سیلیکاته فیلوسیلیکات نام گرفتند.
سه شنبه 24 اسفند 1395 12:03 ق.ظ
اندریا یاتس در تهیه و تفسیر فاز دیاگرام های نوین دگرگونی و اصلاحات بنیادین نمودار اشتریکایزن نقشی محوری ایفا نمود
دوشنبه 23 اسفند 1395 07:54 ب.ظ
مقطع تیپ سازند بغبغو به ضخامت 300 متر توسط لوئیس گاراویتو معرفی شده است.
دوشنبه 23 اسفند 1395 07:29 ب.ظ
پدرو آلفونسو لوپز فارغ التحصیل تکتونیک شیراز بود که بر روی درزه های جوان آند مقالات تکان دهنده بسیاری منتشر کرد
دوشنبه 23 اسفند 1395 06:30 ب.ظ
ایرما گرس تخصص اصلی اش حفره نافی فرامینفرا پرمین بود.
دوشنبه 23 اسفند 1395 05:14 ب.ظ
موسیو وردو کانی شناسی بود که بر روی افیولیت ها کار می کرد.
دوشنبه 23 اسفند 1395 05:09 ب.ظ
مری بث تینینگ زمین شناس با استعدادی بود که در واحد تهران شمال تحصیلاتش را به پایان رسانده بود.
دوشنبه 23 اسفند 1395 04:50 ب.ظ
هانیبال لکتر، پدرو آلفونسو لوپز، مجید سالک، فرید بغلانی، سعید حنایی،محمد بیجه، خفاش شب، اصغر قاتل، Jack the Ripper ، همه در کار خود(خفه کردن) مهارت کامل داشتند چون زمین شناسان قابلی بودند
یکشنبه 22 اسفند 1395 10:29 ب.ظ
صدای زمین شناسان به جایی نمی رسد چون دچار خفگی شده اند
یکشنبه 22 اسفند 1395 01:24 ب.ظ
پیشنهاد می شود 4 واحد کمبود بعنوان خفه کردن و اموزش خفه به زمین شناسان داده شود تا بیکار نمانند
یکشنبه 22 اسفند 1395 01:23 ب.ظ
یک زمین شناس خوب علاوه بر چکش و کمپاس ابزار مناسب خفه کننده نیز باید همراه داشته باشد
یکشنبه 22 اسفند 1395 01:01 ق.ظ
زمین شناسان برای یافتن کار دیگران خفه کنند تا فرجی حاصل شود
شنبه 21 اسفند 1395 03:52 ب.ظ
زمین شناس باید خفه کننده باشد در غیر این صورت کار برایش مهیا نمی شود.
بهناز
پنجشنبه 19 اسفند 1395 06:57 ب.ظ
لطفا سایت مزخرفتون جمع کنید جای خدا نشستید که با این قدرت میگید کار نیست خفه شید بابا
جمعه 13 اسفند 1395 05:52 ب.ظ
اشتباه محض و مسلم درس خونده اونم زمین شناسی بخدا
ابدا فایده نداره
باور کنید سوم راهنمایی هم زیاده نیازی نیست بهش
اگر میخواهید زندگی کنید و از زندگی لذت ببرید برید دلالی یاد بگیرید
پنجشنبه 28 بهمن 1395 01:10 ق.ظ
سلام
1- علاقه نون و آب نمیشه
2- علاقه تنها آینده ساز نیست
3- علاقه تضمینی برای داشتن یک زندگی درست و مسیر مناسب برای زندگی نیست.
4- زمین شناسی از وقت تلف کردن هم بدتر
شما موقع بیکاری وقتت رو تلف میکنی میخوابی فیلم میبینی و... اما در زمین شناسی بیگاری کامل جنگ اعصاب و ذلت و تحقیر هست
5- گرایشی به نام جواهر شناسی در ایران وجود ندارد
6-رسوب شناسی آن چیزی نیست که در کتب دبیرستان خوانده اید اساسا زمین شناسی در دانشگاه آن چیزی نیست که در کتب دبیرستان و مستندهای علمی و یا داستان های ژول ورن و... بیان می شوند بشدت متفاوت هست
فایل پاور پوینت و جزوات درس رسوب شناسی در اینترنت موجود است یک نگاهی بیاندازید تا متوجه شوید که اساسا با آمار دانه بندی ذرات سروکار دارید.
7-اینکه میتوانید علوم پزشکی قبول شوید و میخواهید زمین شناسی بخوانید یک اشتباه مرگبار برای خود و خانواده و زندگی آینده خودتان خواهد بود.
8- خواند زمین شناسی در ایران هیچ ارزشی ندارد دانشگاه تاپ و غیر تاپ هم ندارد همه از یک قماش هستند فقط در اسم متفاوتند، هستند زمین شناسانی که در تاپ ترین دانشگاه های دنیا تحضیل کرده اند اما موقعیت کاری در ایران وجود نداردو( کسی حرف از عرضه نزنه مخصوصا ترم 3-4 لیسانس)
9- اگر معدل و نمره خوب باشد در زمین شناسی ملاک نیست زمین شناسی 90% کار بدنی است
10- اگر نمره خوب باشد و معدل بالا در هر رشته ای میتوانید برای ادامه تحصیل در خارج اقدان کنید مخصوصا رشته های علوم پزشکی که مورد توجه بیشتری بوده و خم دولت بورس های خوبی میدهد و هم دانشگاه های خوبی پذیرش های عالی دارند.
اما در زمین شناسی اینگونه نیست برخلاف تبلیغات سازمان زمین شناسی و عده ای از اساتید و دانشجویان خودخواه و بی انصاف در حیطه علوم زمین عقب هستیم و بشدت به عقب میرویم.
این رشته برای اقایان هم مناسب نیست چه برسد به خانم ها
طبیعت زمین شناسی را با رشته های محیط زیست و یا جنگلداری و منابع طبیعی اشتباه نگیرید
طبیعت زمین شناسی یعنی کوههای شرق ایران و کویر های مرکزی ایران مکانهایی صعب العبور و دور افتاده که با نزدیکترین روستا(مکان هایی بشدت محروم) فاصله زیادی دارد.
توصیه میکنم عزم خود را جزم کرده و علوم پزشکی قبول شوید.

سه شنبه 26 بهمن 1395 02:13 ب.ظ
سلام
من ۹۶کنکورمه و واقعن ب زمین علاقه دارم.هم درساش هم درطبیعت بودنش.
اما اینجا همه میگن وقت تلف کردنه...میخواستم بدونم در شاخه های جواهرشناسی یا رسوب شناسی هم همین وضعه و واقعن ارزشه ورود رو نداره؟؟؟
وضعیت درسیم بصورتیه ک میتونم رشته های علوم پزشکی قبول شم.
زمین شناسی خوندن توی دانشگاهای تاپ کشور هم ارزشی نداره؟
چون من شنیدم اگه معدل و نمره های خوب داشته باشی بورس میشی و یا استادا معرفیت میکنن...
اگه یه نظره منطقی و واقع گرا بمن بدید ممنون میشم☺
درضمن من یه خانم هستم...
شهرام
جمعه 8 بهمن 1395 06:34 ب.ظ
بهترین تصمیم عدم ورود به رشته زمین شناسی است
جمعه 26 آذر 1395 11:02 ب.ظ
سلام من کارشناسی و کارشناسی ارشدم رو در رشته زمین شناسی و زمین شناسی نفت از دانشگاه تهران گرفتم و دکترای رسوب از شهید بهشتی دارم تازه رتبه اول ارشد در دانشگاه تهران هستم. 38 سال سنمه و هنوز استخدام نشدم. از من به همه شما نصیحت عمرتون رو با خوندن زمین شناسی تلف نکنید.
سه شنبه 16 آذر 1395 09:30 ب.ظ
بازار کار بد خیلی بد. اصلا بازارکار نداره به هیچ وجه
شنبه 15 آبان 1395 11:44 ق.ظ
كسكش خواهرو مادرت كثیف نفهم اون استادنامزدم بود. ب
شنبه 15 آبان 1395 10:11 ق.ظ
سلام به همه ی اساتید ودانشجویان فهیم زمین شناسی من دو بار ارشد داد هردوبار هم دولتی قبول شدم ولی به خاطره بیماری افسردگی نتونستم ادامه تحصیل بدم اساتید دانشگاه اصفهان واقعا خوب اند. وصلاحیت اخلاقی دارند من دچاروابستگی. عاطفی به استادم شدم که غیرقابل کنترل بود ایشون به من کمک کرد تا سلامتیمو به دست اوردم ایشون مرد پاکدامن. وشریفی بودند وهستند می خوام ازشون کمال تشکر راداشته باشم د
شنبه 15 آبان 1395 10:09 ق.ظ
سلام به همه ی اساتید ودانشجویان فهیم زمین شناسی من دو بار ارشد داد هردوبار هم دولتی قبول شدم ولی به خاطره بیماری افسردگی نتونستم ادامه تحصیل بدم اساتید دانشگاه اصفهان واقعا خوب اند. وصلاحیت اخلاقی دارند من دچاروابستگی. عاطفی به استادم شدم که غیرقابل کنترل بود ایشون به من کمک کرد تا سلامتیمو به دست اوردم ایشون مرد پاکدامن. وشریفی بودند وهستند می خوام ازشون کمال تشکر راداشته باشم د
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : وحیده مرادنیا

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما در مورد مباحث وبلاگ چیست؟

نویسندگان