تبلیغات
زمین شناسی و علوم مرتبط با آن - بازار شغلی زمین‌شناسی چیست؟
زمین شناسی و علوم مرتبط با آن

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بازار شغلی زمین‌شناسی چیست؟

متخصصان و فارغ‌التحصیلان زمین‌شناسی اگر واقعا کارشنان را بلد باشند و از کار سخت گریزان نباشند، می‌توانند در این حوزه موفق باشند. برخلاف آنچه اغلب درباره زمین‌شناسی و کاربردهای آن در ایران می‌شنویم، یک کارشناس زمین‌شناسی، بدون اینکه تحصیلاتش را تا مقطع دکترا هم ادامه دهد، می‌تواند به استخدام بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها درآید و حتی اگر کمی دید اقتصادی و آینده‌نگری داشته باشد، می‌تواند خودش شرکتی تخصصی تاسیس کند و دست به کارآفرینی هم بزند. بسیاری از فعالیت‌های اصلی شرکت‌های بزرگی از جمله شرکت نفت و گاز ایران، به تهیه و استفاده از نقشه‌های زمین‌شناسی، تحلیل این نقشه و شناسایی نکات قابل تامل در آن‌ها بستگی دارد. هستند شرکت‌هایی که به عنوان پیمانکار با وزارتخانه نیرو و نفت همکاری می‌کنند و اغلب فعالیت‌هایشان حول محور تخصص کارشناسان زمین‌شناسی می‌گردد. علاوه بر این، استخدام در شرکت مادر اکتشاف، استخراج و پالایش نفت و گاز و سایر مواد معدنی از قبیل کانی‌های روی، مس، سرب، آهن، نیکل، آلومینیوم و... هم امکان خوبی برای کار متخصصان زمین‌شناسی در ایران است.

از آنجا که یکی از لازمه‌های موفقیت در رشته زمین‌شناسی، آمادگی جسمانی خوب و علاقه به زندگی و کار در محیط‌های خشن طبیعی و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی دشوار است، کسانی در این رشته خواهند درخشید که با «مادر طبیعت» دوست باشند و دشواری‌ها را با علاقه و نه از روی اجبار مالی و وظیفه به جان بخرند. همکاری با گروه‌های اکتشاف در زمینه‌هایی از جمله معدن، آب‌یابی و زهکشی، بهره‌برداری صحیح از آب‌های زیرزمینی، کارگاه‌های مهندسی ژئوتکنیک و تشخیص کانون‌های خطر مثل مناطق لرزه‌خیز و آتشفشانی هم در میان کارهای پرطرفدار برای این متخصصان است. با توجه به تخصص، دانش و توانایی فارغ‌التحصیلان زمین‌شناسی، وزارتخانه‌هایی از جمله صنایع و معادن، نفت، نیرو، جهاد کشاورزی، علوم و آموزش پرورش، همواره به استخدام آن‌ها می‌پردازند. همچنین شرکت‌هایی از جمله ذوب آهن، سیمان و گچ، سازمان زمین‌شناسی، شرکت‌های مرتبط با فعالیت‌های سدسازی، مخزن‌سازی، شیلات، حفر تونل و اکتشافات آب، مواد معدنی و نفت و گاز، برای پیش بردن اهدافشان، به نیروهای زمین‌شناس احتیاج دارند. در کنار این شرکت‌ها، آزمایشگاه‌های سنگ‌شناسی و زمین‌شناسی نیز که برای تجزیه و تحلیل سنگ‌های یک منطقه برای مقاصدی از جمله ساختمانی با شرکت‌های متخصص همکاری می‌کنند، بدون داشتن کادر مجرب و آشنا به زمین‌شناسی، راه به جایی نخواهند برد. به طور کلی اما به خاطر تنوع گرایش‌های تخصصی و مقاطع آموزشی بالای رشته زمین‌شناسی یک فارغ‌التحصیل زمین‌شناسی می‌تواند یکی از حوزه‌های زیر را برای فعالیت حرفه‌ای در نظر بگیرد:

- در مقطع کارشناسی: دبیری دبیرستان و پیش‌دانشگاهی، کارشناسی در سازمان زمین‌شناسی، فعالیت در آزمایشگاه‌های تخصصی سنگ‌شناسی و دانشگاهی و همکاری با شرکت‌های خصوصی سازه و پروژه‌های مرتبط.

- در مقطع کارشناسی‌ارشد: فعالیت در رده‌های بالای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، شرکت ملی نفت، موسسه ژئوفیزیک، وزارت مسکن، نفت و معدن، موسسه زمین‌شناسی و زلزله، فعالیت در وزارت کشاورزی و راه و ترابری.

- در مقطع دکترا: فعالیت در تمام حوزه‌های ذکر شده به اضافه عضویت در هیئت علمی و تدریس در دانشگاه‌های کشور.

آنچه نباید فراموش شود، نقش اساسی یک زمین‌شناس در تمام پروژه‌های ریز و درشت ساختمانی، اکتشافی و پیشگیری از آسیب‌های شدید بلایای طبیعی است. زمین‌شناسان، مشاوران امین شرکت‌هایی‌اند که برای تجزیه و تحلیل شرایط کار در یک منطقه ناشناخته به نظرات تخصصی آن‌ها احتیاج دارند.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده، فارغ‌التحصیلان زمین‌شناسی، با کمی مطالعه و تحقیق می‌توانند به کارشناس‌های خبره در امر جواهرشناسی تبدیل شوند؛ تخصصی که این روزها، خصوصا برای خانم‌ها بازار گرمی دارد و علاوه بر جایگاه اجتماعی مناسب، درآمدش هم بسیار خوب است. در حال حاضر، کلاس‌های آموزشی بسیاری در این حوزه در بعضی دانشگاه‌ها و موسسات خصوصی برگزار می‌شود.

در میان تمام گرایش‌های کارشناسی‌ارشد زمین‌شناسی، تخصصی زمین‌شناسی اقتصادی و نفت بسیار پرطرفدارند. برای آن‌هایی که می‌خواهند با خیال راحت رشته تخصصی‌شان را انتخاب کنند و بدانند که تا مدت‌ها بازار کار برایشان وجود دارد، رشته زمین‌شناسی اقتصادی، می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشد. دروس دوره کارشناسی‌ارشد زمین‌شناسی اقتصادی عبارتند از: سنگ‌ها و کانی‌های صنعتی، مینرالوگرافی، کانسارهای رسوبی، کانسارهای آذرین و دگرگونی، کانسارهای گرمابی، ذخایر معدنی ایران و منشا آن‌ها، اصول اکتشافات ژئوشیمیایی، اصول اکتشافات ژئوفیزیکی، اجرای پروژه‌های اکتشافی، تخمین و ارزیابی، تهیه نقشه زمین‌شناسی معدنی، زمین‌شناسی تحت‌العرضی، روش‌های تجزیه نمونه‌های معدنی، کانه‌زائی و تکتونیک و پایان‌نامه. در چند سال گذشته، چند رشته جدید و تخصصی به گرایش‌های کارشناسی‌ارشد و دکترای زمین‌شناسی اضافه شده که از میان آن‌ها می‌توان به زمین‌شناسی پزشکی و اختر زمین‌شناسی اشاره کرد. علاوه بر این، رشته‌هایی از قبیل اقیانوس‌شناسی، زمین‌شناسی محیط‌زیست، زمین‌شناسی کاربردی، زمین هیدرولوژی و زمین‌شناسی تکتونیک صفحه‌ای در سراسر جهان در میان رشته‌هایی قرار دارند که بسیاری از دولت‌ها اساس فعالیت‌های اقتصادی و عمرانی‌شان را بر آن‌ها بنا می‌کنند.

با وجود این نکته که زمین‌شناسی در چند دهه اخیر چنان دچار دگرگونی و پیشرفت شده، این رشته یکی از رشته‌های قدیمی در علم است. از همان زمانی که چشم انسان به آسمان‌ها گشوده شد، توجهش به زمین زیر پایش هم جلب شد. بسیاری از دانشمندان بنام این رشته که شناخت ما را از جهانی که در آن زندگی می‌کنیم تغییر دادند، در زمان حیاتشان به نام زمین‌شناس مطرح نبودند. اما با مطالعه و دقت در جهان پیرامونشان، تاثیری انکارناپذیر بر زندگی نسل‌های بعدی‌شان داشتند.

- لوئیس آگاسیز (1873-1807) زمین‌شناسی سوئیسی که اولین مفسر عصرهای یخبندان و یخچال‌ها بود، یکی از کسانی است که مطالعاتش درباره عصرهای یخبندان و تاثیرات یخچال‌ها بر سیماهای دیگر کره‌زمین، امروز که بحث گرم شدن کره‌زمین مطرح شده، بیش از پیش ارزشمند شده است.

- جیوانی آردونو (1795-1714)، اولین زمین‌شناسی بود که طبقه‌بندی صحیحی از زمان زمین‌‌شناسی ارائه داد. او، اهل ایتالیا بود و با تعیین زمان‌بندی زمین‌شناسی، امکان مطالعه دقیق‌تر سلسله‌های جانوری را ممکن کرد.

- خوزه بوناپارت (   -1928) یکی از زمین‌شناسان بنام جهان و اهل آرژانتین است. او بسیاری از دایناسورهای امریکای جنوبی را کشف کرد و با قوه تخیل بسیار قوی‌اش، تصویری واضح از حیات در میلیون‌ها سال پیش در این منطقه ترسیم کرد.

- چارلز داروین (1882-1809)، طبیعی‌دان انگلیسی بود که با ارائه نظریه تکامل و توضیح حلقه‌های مفقوده حیات جانوری و نوشتن کتاب «منشا گونه‌ها» علم زمین‌شناسی را برای همیشه دگرگون کرد.

- چارلز ریشتر (1985-1900) زمین‌شناسی امریکایی بود که این روزها نامش را هر بار که در گوشه‌ای از کره‌زمین زلزله بیاد، می‌شنویم. او مقیاس بزرگی ریشتر برای زلزله را تعریف کرد که امروز، مبنای سنجش بزرگی و قدرت زلزله‌ها در سراسر جهان محسوب می‌شود. از میان زمین‌شناسان بنام ایرانی می‌توان به دکتر عبدالکریم قریب، پدر علم زمین‌شناسی ایران دکتر علی آقانباتی، با تخص زمین‌شناسی ایران و دکتر علی میثمی اشاره کرد.

What makes you grow taller during puberty?
دوشنبه 6 شهریور 1396 11:15 ق.ظ
Excellent post. I used to be checking constantly this blog and I am
inspired! Extremely useful information specially the final part :) I deal with
such information much. I was looking for this particular information for a very long time.
Thank you and best of luck.
Can you have an operation to make you taller?
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:42 ب.ظ
I enjoy looking through an article that will make people think.
Also, thank you for allowing for me to comment!
http://unequaledelatio90.jimdo.com/2015/06/26/hammer-toe-causes
جمعه 13 مرداد 1396 07:44 ب.ظ
I have been surfing online greater than three hours these days, yet I by no means found any fascinating article like yours.
It's pretty worth sufficient for me. Personally, if all webmasters and
bloggers made excellent content material as you did, the web shall be a lot more helpful than ever before.
chaturbate token hack free
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:16 ب.ظ
Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog.
Any responses would be greatly appreciated.
حمید
چهارشنبه 11 مرداد 1396 09:14 ب.ظ
چه عالی، بهترین رشته علوم تجربی که بماند، علوم پایه زمین شناسی زمین شناسی!!!!!!
Georgiana
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:40 ب.ظ
Great goods from you, man. I've understand your stuff previous
to and you are just extremely magnificent. I actually like what you have acquired here, certainly
like what you are saying and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still take care of
to keep it smart. I can't wait to read much more from you.
This is really a great site.
free std testing near me
یکشنبه 4 تیر 1396 10:43 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در
حالی که صدایی دلنشین اصل آیا نه نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما قادر به من مؤمن اما
تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.

من این کردم مشکل خود را با جهش در
مفروضات و یک ممکن است را سادگی به کمک
پر همه کسانی شکاف. در این رویداد شما که می توانید انجام من را بدون شک بود مجذوب.
std home test
یکشنبه 4 تیر 1396 10:36 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که
صدایی دلنشین اصل آیا نه کار بسیار خوب با من پس از
برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع
موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای بسیار در
حالی که کوتاه. من با این حال کردم مشکل خود را با جهش در
منطق و یک ممکن است را سادگی به کمک پر کسانی
که شکاف. در صورتی که شما که می توانید انجام من
می قطعا بود تحت تاثیر قرار داد.
std testing at home
یکشنبه 4 تیر 1396 09:56 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آیا واقعا کار بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما قادر به من مؤمن اما فقط برای کوتاه در حالی که.
من این مشکل خود را با فراز در منطق و شما خواهد را خوب به کمک پر کسانی
که شکاف. که شما در واقع که می توانید انجام من می قطعا تا پایان در گم.
std testing near me
یکشنبه 4 تیر 1396 09:50 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آغاز آیا
نه حل و فصل بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.

جایی درون جملات شما در واقع قادر به من مؤمن اما
فقط برای کوتاه در حالی که. من این کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و
شما خواهد را سادگی به پر کسانی که
شکاف. که شما در واقع که می توانید انجام من می
قطعا تا پایان در گم.
free std testing near me
یکشنبه 4 تیر 1396 09:29 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی
که ظاهر شدن دلنشین در آغاز آیا نه نشستن کاملا با من پس از برخی از زمان.

جایی درون پاراگراف شما در واقع قادر به من مؤمن اما فقط برای while.
من با این حال مشکل خود را با فراز در منطق و شما خواهد را سادگی
به کمک پر همه کسانی معافیت.
در این رویداد شما در واقع که می توانید انجام من
می بدون شک بود تحت تاثیر قرار داد.
std testing
یکشنبه 4 تیر 1396 09:25 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در
آیا واقعا حل و فصل خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما در واقع موفق به من مؤمن
متاسفانه فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.
من هنوز کردم مشکل خود را با جهش در منطق و شما خواهد را سادگی به پر
همه کسانی معافیت. در این
رویداد شما در واقع که می توانید انجام من را
قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
std home test
یکشنبه 4 تیر 1396 09:23 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین اصل آیا واقعا نشستن درست
با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما در واقع قادر به
من مؤمن اما فقط برای بسیار در حالی که
کوتاه. من این کردم مشکل
خود را با فراز در منطق و شما خواهد را خوب به پر همه کسانی معافیت.

در این رویداد شما که می توانید انجام من می بدون شک تا
پایان مجذوب.
std testing near me
یکشنبه 4 تیر 1396 08:30 ب.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب
در آغاز آیا نه نشستن کاملا با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر جملات شما در واقع قادر به من مؤمن متاسفانه فقط
برای while. من هنوز کردم مشکل خود را با جهش در منطق و یک ممکن است
را خوب به پر کسانی که شکاف. در صورتی که شما
که می توانید انجام من می قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
http://mandabodin.blogas.lt
جمعه 29 اردیبهشت 1396 02:26 ق.ظ
Wow, this paragraph is pleasant, my sister is analyzing these things, thus I am going to let know her.
Mindy
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:36 ب.ظ
Amazing! Its genuinely amazing paragraph, I have got much clear idea regarding
from this article.
Eliza
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:36 ب.ظ
It's appropriate time to make some plans for the future and it
is time to be happy. I've read this post and if I could
I desire to suggest you few interesting things or suggestions.

Perhaps you could write next articles referring to this article.
I wish to read more things about it!
Sabine
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:21 ب.ظ
Whoa! This blog looks just like my old one! It's on a completely
different topic but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!
Christopher
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:14 ب.ظ
Great article, just what I needed.
Darryl
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:13 ب.ظ
Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.

When I look at your blog site in Firefox, it looks fine
but when opening in Internet Explorer, it has some
overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, awesome blog!
Quinton
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:09 ب.ظ
Appreciate the recommendation. Will try it out.
Tawnya
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:01 ب.ظ
I think the admin of this web site is truly working hard
for his web page, as here every information is quality based information.
Kristian
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:46 ب.ظ
Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you using?
Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up
as quickly as yours lol
Georgia
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:25 ب.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd definitely donate to this excellent blog!
I guess for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to new updates and will talk about
this website with my Facebook group. Chat soon!
Georgianna
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:25 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading through your article.
I wanted to write a little comment to support you.
Anibal
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:41 ب.ظ
Saved as a favorite, I like your site!
Francine
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:39 ب.ظ
Hi! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask.
Does operating a well-established website like yours take a massive amount work?
I am brand new to blogging however I do write in my journal
every day. I'd like to start a blog so I will be able to share my personal experience and thoughts online.
Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new
aspiring bloggers. Thankyou!
Myra
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:32 ب.ظ
Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read
this piece of writing i thought i could also make comment
due to this good piece of writing.
Lenora
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:24 ب.ظ
Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a
community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a
wonderful job!
Kathleen
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:15 ب.ظ
Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO?

I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm
not seeing very good gains. If you know of any please share.

Kudos!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : وحیده مرادنیا

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما در مورد مباحث وبلاگ چیست؟

نویسندگان