تبلیغات
زمین شناسی و علوم مرتبط با آن - بازار شغلی زمین‌شناسی چیست؟
زمین شناسی و علوم مرتبط با آن

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بازار شغلی زمین‌شناسی چیست؟

متخصصان و فارغ‌التحصیلان زمین‌شناسی اگر واقعا کارشنان را بلد باشند و از کار سخت گریزان نباشند، می‌توانند در این حوزه موفق باشند. برخلاف آنچه اغلب درباره زمین‌شناسی و کاربردهای آن در ایران می‌شنویم، یک کارشناس زمین‌شناسی، بدون اینکه تحصیلاتش را تا مقطع دکترا هم ادامه دهد، می‌تواند به استخدام بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها درآید و حتی اگر کمی دید اقتصادی و آینده‌نگری داشته باشد، می‌تواند خودش شرکتی تخصصی تاسیس کند و دست به کارآفرینی هم بزند. بسیاری از فعالیت‌های اصلی شرکت‌های بزرگی از جمله شرکت نفت و گاز ایران، به تهیه و استفاده از نقشه‌های زمین‌شناسی، تحلیل این نقشه و شناسایی نکات قابل تامل در آن‌ها بستگی دارد. هستند شرکت‌هایی که به عنوان پیمانکار با وزارتخانه نیرو و نفت همکاری می‌کنند و اغلب فعالیت‌هایشان حول محور تخصص کارشناسان زمین‌شناسی می‌گردد. علاوه بر این، استخدام در شرکت مادر اکتشاف، استخراج و پالایش نفت و گاز و سایر مواد معدنی از قبیل کانی‌های روی، مس، سرب، آهن، نیکل، آلومینیوم و... هم امکان خوبی برای کار متخصصان زمین‌شناسی در ایران است.

از آنجا که یکی از لازمه‌های موفقیت در رشته زمین‌شناسی، آمادگی جسمانی خوب و علاقه به زندگی و کار در محیط‌های خشن طبیعی و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی دشوار است، کسانی در این رشته خواهند درخشید که با «مادر طبیعت» دوست باشند و دشواری‌ها را با علاقه و نه از روی اجبار مالی و وظیفه به جان بخرند. همکاری با گروه‌های اکتشاف در زمینه‌هایی از جمله معدن، آب‌یابی و زهکشی، بهره‌برداری صحیح از آب‌های زیرزمینی، کارگاه‌های مهندسی ژئوتکنیک و تشخیص کانون‌های خطر مثل مناطق لرزه‌خیز و آتشفشانی هم در میان کارهای پرطرفدار برای این متخصصان است. با توجه به تخصص، دانش و توانایی فارغ‌التحصیلان زمین‌شناسی، وزارتخانه‌هایی از جمله صنایع و معادن، نفت، نیرو، جهاد کشاورزی، علوم و آموزش پرورش، همواره به استخدام آن‌ها می‌پردازند. همچنین شرکت‌هایی از جمله ذوب آهن، سیمان و گچ، سازمان زمین‌شناسی، شرکت‌های مرتبط با فعالیت‌های سدسازی، مخزن‌سازی، شیلات، حفر تونل و اکتشافات آب، مواد معدنی و نفت و گاز، برای پیش بردن اهدافشان، به نیروهای زمین‌شناس احتیاج دارند. در کنار این شرکت‌ها، آزمایشگاه‌های سنگ‌شناسی و زمین‌شناسی نیز که برای تجزیه و تحلیل سنگ‌های یک منطقه برای مقاصدی از جمله ساختمانی با شرکت‌های متخصص همکاری می‌کنند، بدون داشتن کادر مجرب و آشنا به زمین‌شناسی، راه به جایی نخواهند برد. به طور کلی اما به خاطر تنوع گرایش‌های تخصصی و مقاطع آموزشی بالای رشته زمین‌شناسی یک فارغ‌التحصیل زمین‌شناسی می‌تواند یکی از حوزه‌های زیر را برای فعالیت حرفه‌ای در نظر بگیرد:

- در مقطع کارشناسی: دبیری دبیرستان و پیش‌دانشگاهی، کارشناسی در سازمان زمین‌شناسی، فعالیت در آزمایشگاه‌های تخصصی سنگ‌شناسی و دانشگاهی و همکاری با شرکت‌های خصوصی سازه و پروژه‌های مرتبط.

- در مقطع کارشناسی‌ارشد: فعالیت در رده‌های بالای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، شرکت ملی نفت، موسسه ژئوفیزیک، وزارت مسکن، نفت و معدن، موسسه زمین‌شناسی و زلزله، فعالیت در وزارت کشاورزی و راه و ترابری.

- در مقطع دکترا: فعالیت در تمام حوزه‌های ذکر شده به اضافه عضویت در هیئت علمی و تدریس در دانشگاه‌های کشور.

آنچه نباید فراموش شود، نقش اساسی یک زمین‌شناس در تمام پروژه‌های ریز و درشت ساختمانی، اکتشافی و پیشگیری از آسیب‌های شدید بلایای طبیعی است. زمین‌شناسان، مشاوران امین شرکت‌هایی‌اند که برای تجزیه و تحلیل شرایط کار در یک منطقه ناشناخته به نظرات تخصصی آن‌ها احتیاج دارند.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده، فارغ‌التحصیلان زمین‌شناسی، با کمی مطالعه و تحقیق می‌توانند به کارشناس‌های خبره در امر جواهرشناسی تبدیل شوند؛ تخصصی که این روزها، خصوصا برای خانم‌ها بازار گرمی دارد و علاوه بر جایگاه اجتماعی مناسب، درآمدش هم بسیار خوب است. در حال حاضر، کلاس‌های آموزشی بسیاری در این حوزه در بعضی دانشگاه‌ها و موسسات خصوصی برگزار می‌شود.

در میان تمام گرایش‌های کارشناسی‌ارشد زمین‌شناسی، تخصصی زمین‌شناسی اقتصادی و نفت بسیار پرطرفدارند. برای آن‌هایی که می‌خواهند با خیال راحت رشته تخصصی‌شان را انتخاب کنند و بدانند که تا مدت‌ها بازار کار برایشان وجود دارد، رشته زمین‌شناسی اقتصادی، می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشد. دروس دوره کارشناسی‌ارشد زمین‌شناسی اقتصادی عبارتند از: سنگ‌ها و کانی‌های صنعتی، مینرالوگرافی، کانسارهای رسوبی، کانسارهای آذرین و دگرگونی، کانسارهای گرمابی، ذخایر معدنی ایران و منشا آن‌ها، اصول اکتشافات ژئوشیمیایی، اصول اکتشافات ژئوفیزیکی، اجرای پروژه‌های اکتشافی، تخمین و ارزیابی، تهیه نقشه زمین‌شناسی معدنی، زمین‌شناسی تحت‌العرضی، روش‌های تجزیه نمونه‌های معدنی، کانه‌زائی و تکتونیک و پایان‌نامه. در چند سال گذشته، چند رشته جدید و تخصصی به گرایش‌های کارشناسی‌ارشد و دکترای زمین‌شناسی اضافه شده که از میان آن‌ها می‌توان به زمین‌شناسی پزشکی و اختر زمین‌شناسی اشاره کرد. علاوه بر این، رشته‌هایی از قبیل اقیانوس‌شناسی، زمین‌شناسی محیط‌زیست، زمین‌شناسی کاربردی، زمین هیدرولوژی و زمین‌شناسی تکتونیک صفحه‌ای در سراسر جهان در میان رشته‌هایی قرار دارند که بسیاری از دولت‌ها اساس فعالیت‌های اقتصادی و عمرانی‌شان را بر آن‌ها بنا می‌کنند.

با وجود این نکته که زمین‌شناسی در چند دهه اخیر چنان دچار دگرگونی و پیشرفت شده، این رشته یکی از رشته‌های قدیمی در علم است. از همان زمانی که چشم انسان به آسمان‌ها گشوده شد، توجهش به زمین زیر پایش هم جلب شد. بسیاری از دانشمندان بنام این رشته که شناخت ما را از جهانی که در آن زندگی می‌کنیم تغییر دادند، در زمان حیاتشان به نام زمین‌شناس مطرح نبودند. اما با مطالعه و دقت در جهان پیرامونشان، تاثیری انکارناپذیر بر زندگی نسل‌های بعدی‌شان داشتند.

- لوئیس آگاسیز (1873-1807) زمین‌شناسی سوئیسی که اولین مفسر عصرهای یخبندان و یخچال‌ها بود، یکی از کسانی است که مطالعاتش درباره عصرهای یخبندان و تاثیرات یخچال‌ها بر سیماهای دیگر کره‌زمین، امروز که بحث گرم شدن کره‌زمین مطرح شده، بیش از پیش ارزشمند شده است.

- جیوانی آردونو (1795-1714)، اولین زمین‌شناسی بود که طبقه‌بندی صحیحی از زمان زمین‌‌شناسی ارائه داد. او، اهل ایتالیا بود و با تعیین زمان‌بندی زمین‌شناسی، امکان مطالعه دقیق‌تر سلسله‌های جانوری را ممکن کرد.

- خوزه بوناپارت (   -1928) یکی از زمین‌شناسان بنام جهان و اهل آرژانتین است. او بسیاری از دایناسورهای امریکای جنوبی را کشف کرد و با قوه تخیل بسیار قوی‌اش، تصویری واضح از حیات در میلیون‌ها سال پیش در این منطقه ترسیم کرد.

- چارلز داروین (1882-1809)، طبیعی‌دان انگلیسی بود که با ارائه نظریه تکامل و توضیح حلقه‌های مفقوده حیات جانوری و نوشتن کتاب «منشا گونه‌ها» علم زمین‌شناسی را برای همیشه دگرگون کرد.

- چارلز ریشتر (1985-1900) زمین‌شناسی امریکایی بود که این روزها نامش را هر بار که در گوشه‌ای از کره‌زمین زلزله بیاد، می‌شنویم. او مقیاس بزرگی ریشتر برای زلزله را تعریف کرد که امروز، مبنای سنجش بزرگی و قدرت زلزله‌ها در سراسر جهان محسوب می‌شود. از میان زمین‌شناسان بنام ایرانی می‌توان به دکتر عبدالکریم قریب، پدر علم زمین‌شناسی ایران دکتر علی آقانباتی، با تخص زمین‌شناسی ایران و دکتر علی میثمی اشاره کرد.

پنجشنبه 28 بهمن 1395 01:10 ق.ظ
سلام
1- علاقه نون و آب نمیشه
2- علاقه تنها آینده ساز نیست
3- علاقه تضمینی برای داشتن یک زندگی درست و مسیر مناسب برای زندگی نیست.
4- زمین شناسی از وقت تلف کردن هم بدتر
شما موقع بیکاری وقتت رو تلف میکنی میخوابی فیلم میبینی و... اما در زمین شناسی بیگاری کامل جنگ اعصاب و ذلت و تحقیر هست
5- گرایشی به نام جواهر شناسی در ایران وجود ندارد
6-رسوب شناسی آن چیزی نیست که در کتب دبیرستان خوانده اید اساسا زمین شناسی در دانشگاه آن چیزی نیست که در کتب دبیرستان و مستندهای علمی و یا داستان های ژول ورن و... بیان می شوند بشدت متفاوت هست
فایل پاور پوینت و جزوات درس رسوب شناسی در اینترنت موجود است یک نگاهی بیاندازید تا متوجه شوید که اساسا با آمار دانه بندی ذرات سروکار دارید.
7-اینکه میتوانید علوم پزشکی قبول شوید و میخواهید زمین شناسی بخوانید یک اشتباه مرگبار برای خود و خانواده و زندگی آینده خودتان خواهد بود.
8- خواند زمین شناسی در ایران هیچ ارزشی ندارد دانشگاه تاپ و غیر تاپ هم ندارد همه از یک قماش هستند فقط در اسم متفاوتند، هستند زمین شناسانی که در تاپ ترین دانشگاه های دنیا تحضیل کرده اند اما موقعیت کاری در ایران وجود نداردو( کسی حرف از عرضه نزنه مخصوصا ترم 3-4 لیسانس)
9- اگر معدل و نمره خوب باشد در زمین شناسی ملاک نیست زمین شناسی 90% کار بدنی است
10- اگر نمره خوب باشد و معدل بالا در هر رشته ای میتوانید برای ادامه تحصیل در خارج اقدان کنید مخصوصا رشته های علوم پزشکی که مورد توجه بیشتری بوده و خم دولت بورس های خوبی میدهد و هم دانشگاه های خوبی پذیرش های عالی دارند.
اما در زمین شناسی اینگونه نیست برخلاف تبلیغات سازمان زمین شناسی و عده ای از اساتید و دانشجویان خودخواه و بی انصاف در حیطه علوم زمین عقب هستیم و بشدت به عقب میرویم.
این رشته برای اقایان هم مناسب نیست چه برسد به خانم ها
طبیعت زمین شناسی را با رشته های محیط زیست و یا جنگلداری و منابع طبیعی اشتباه نگیرید
طبیعت زمین شناسی یعنی کوههای شرق ایران و کویر های مرکزی ایران مکانهایی صعب العبور و دور افتاده که با نزدیکترین روستا(مکان هایی بشدت محروم) فاصله زیادی دارد.
توصیه میکنم عزم خود را جزم کرده و علوم پزشکی قبول شوید.

سه شنبه 26 بهمن 1395 02:13 ب.ظ
سلام
من ۹۶کنکورمه و واقعن ب زمین علاقه دارم.هم درساش هم درطبیعت بودنش.
اما اینجا همه میگن وقت تلف کردنه...میخواستم بدونم در شاخه های جواهرشناسی یا رسوب شناسی هم همین وضعه و واقعن ارزشه ورود رو نداره؟؟؟
وضعیت درسیم بصورتیه ک میتونم رشته های علوم پزشکی قبول شم.
زمین شناسی خوندن توی دانشگاهای تاپ کشور هم ارزشی نداره؟
چون من شنیدم اگه معدل و نمره های خوب داشته باشی بورس میشی و یا استادا معرفیت میکنن...
اگه یه نظره منطقی و واقع گرا بمن بدید ممنون میشم☺
درضمن من یه خانم هستم...
شهرام
جمعه 8 بهمن 1395 06:34 ب.ظ
بهترین تصمیم عدم ورود به رشته زمین شناسی است
جمعه 26 آذر 1395 11:02 ب.ظ
سلام من کارشناسی و کارشناسی ارشدم رو در رشته زمین شناسی و زمین شناسی نفت از دانشگاه تهران گرفتم و دکترای رسوب از شهید بهشتی دارم تازه رتبه اول ارشد در دانشگاه تهران هستم. 38 سال سنمه و هنوز استخدام نشدم. از من به همه شما نصیحت عمرتون رو با خوندن زمین شناسی تلف نکنید.
سه شنبه 16 آذر 1395 09:30 ب.ظ
بازار کار بد خیلی بد. اصلا بازارکار نداره به هیچ وجه
شنبه 15 آبان 1395 11:44 ق.ظ
كسكش خواهرو مادرت كثیف نفهم اون استادنامزدم بود. ب
شنبه 15 آبان 1395 10:11 ق.ظ
سلام به همه ی اساتید ودانشجویان فهیم زمین شناسی من دو بار ارشد داد هردوبار هم دولتی قبول شدم ولی به خاطره بیماری افسردگی نتونستم ادامه تحصیل بدم اساتید دانشگاه اصفهان واقعا خوب اند. وصلاحیت اخلاقی دارند من دچاروابستگی. عاطفی به استادم شدم که غیرقابل کنترل بود ایشون به من کمک کرد تا سلامتیمو به دست اوردم ایشون مرد پاکدامن. وشریفی بودند وهستند می خوام ازشون کمال تشکر راداشته باشم د
شنبه 15 آبان 1395 10:09 ق.ظ
سلام به همه ی اساتید ودانشجویان فهیم زمین شناسی من دو بار ارشد داد هردوبار هم دولتی قبول شدم ولی به خاطره بیماری افسردگی نتونستم ادامه تحصیل بدم اساتید دانشگاه اصفهان واقعا خوب اند. وصلاحیت اخلاقی دارند من دچاروابستگی. عاطفی به استادم شدم که غیرقابل کنترل بود ایشون به من کمک کرد تا سلامتیمو به دست اوردم ایشون مرد پاکدامن. وشریفی بودند وهستند می خوام ازشون کمال تشکر راداشته باشم د
ندا
شنبه 15 آبان 1395 09:35 ق.ظ
من ارشد زمین شناسی خوندم اول رشتم پرستاری بود این رشته خیلی جذاب وعالی،ادمو به خدا نزدیك می كنه چون همش با طبیعت سروکار
مادرت
پنجشنبه 13 آبان 1395 07:57 ب.ظ
سیکتیر بابا دیوـ
اصن بتوچه کسکش
مادرت
پنجشنبه 13 آبان 1395 07:57 ب.ظ
سیکتیر بابا دیوـ
اصن بتوچه کسکش
پنجشنبه 13 آبان 1395 05:03 ب.ظ
بهترین رشته برای ارشد چیه؟؟من کارشناسی زمین دارم میخونم .میخوام تغییرش بدم ارشد.
چهارشنبه 5 آبان 1395 11:03 ب.ظ
بازار کار رشته زمین شناسی چیست؟ هیچی مزخرف! مثل خود رشته اش . همه اش دری وری های بدرد نخور چرت و پرت هرکاریش کنی ازش هیچی در نمیاد.
سه شنبه 4 آبان 1395 06:54 ب.ظ
اهای با عرضه های مدعی که میگید با عرضه هستید زمین شناسان با عرضه که بقیه زمین شناسان فلک زده رو بی عرضه خطاب کردید. قرار ما با شما با عرضه همایش سازمان زمین شناسی اسفند ماه حتما هم لااقل با یک مقاله تشریف بیاورید که در هم.ن همایش پذیرفته شده باشه میبینمتون بیاید تا از عرضه خود دفاع کنید موعد ما با شما با عرضه ها اسفند 95 سازمان زمین شناسی همایش علوم زمین 1ساعت قبل از نهار جلوی سلف سازمان هرکس از شما مدعی های عرضه نیاد از همه بی عرضه تر و ترسو تر و بزدل تره. منتظر بزرگواران با عرضه مدعی هستیم
سه شنبه 4 آبان 1395 06:44 ب.ظ
سلام، کار اکتشافی الان مدتیه بشدت افت کرده خود کار اکتشاف 30-20 سال پیش که وضعش بد نبود کار بشدت سخت طاقت فرسا و بی نهایت کثیفی بود خیلی دردسر داشت تازه اونم بعد از کلی دوندگی شاید بعد از چندین سال کار مداوم و موفقیت های پی در پی در امر اکتشاف به یک سرمایه ای مشد رسید که خدا شاهده ابدا ارزش اون همه مشکلات و دردسر و کار پر از خطر و .... نداشت جه برسه الان که معادن دسته دسته تعطیل شدن کار اکتشاف خیلی وقته که دیگه جز ضرر هیچی نداره رونق دوباره هم محاله که پیدا کنه به دلایل زیاد.
سه شنبه 4 آبان 1395 04:44 ب.ظ
سلام. زمبن شناسی اصلا استخدام نداره.شاید 10 نفر تو سال تاستخدام بشن.. باید سرمایه داشتی باشی بری دنبال کارهای اکتشافی ک اونم حداقلش بعد 10 سال دستتون به پول میرسه.. موفق باشید
شهرام
شنبه 1 آبان 1395 03:30 ب.ظ
با فوق لیسانس دانشگاه تهران هیچ کجا کار گیرم نیومد دلمون خوش بود زمین شناس هستیم!! الان مشغول کار ازاد توی بازار هستم باز خدا رو شکر درامد خوبی داره اونم برای منی که تازه شروع کردم و امید زیادی دارم که در فرصت کوتاهی پیشرفت سریعی کنم.دوستان اگر واقعا پشتوانه مای قوی دارند برن زمین شناسی تا بعدا دچار مشکل نشوند
پنجشنبه 29 مهر 1395 06:00 ب.ظ
زمین شناسی رشته ای نیست که بدرد کار و زندگی بخوره خیلی سخته کار براش نیست و مسائل حایه ایش ادم رو بی نهایت دیوانه میکنه. توصیه میکنم بریم دنبال یک کار دیگه دانش اموزان هم بهتره وارد این رشته نشن چون امیدی برای ماها نیست چه برسه به شما
سه شنبه 27 مهر 1395 07:55 ب.ظ
بدبختی بالاتر از این که با فوق لیسانس زمین شناسی هیچکجا کار که هیچ حتی هیچ ارگان و سازمانی حاضر نشد یه پروژه کسر خدت 2ماهه بهم بدن!! هیچی تا میگفتی زمین شناسی هوندم میگفتند اصلا برای این رشته پروژه نداریم!!! بابا چه گناهی کردیم ما اخه این چه رشته ای که هیچکس هیچ جا قبولش نداره!! چرا پس دانشجو میگیرید اینهمه هم اذیتمون می کنید. بخدا قسم بعد از عبور از سربازی میرم یه کار نون و ابدار پیدا میکنم و یه رشته توپ و خفن با خیال راحت میخونم گور بابای زمین شناسی الکی تو دانشگاه دولتی 7 سال زحمت کشیدیم دوسال هم سربازی 9 سال بهترین روزهای عمرم سرمایه جوانی ام نابود شد لعنت. خودم کرم که لعنت بر خودم باد
پنجشنبه 22 مهر 1395 05:10 ب.ظ
سلام من دانشجوی زمین شناسی شهید بهشتی بودم بعد از سه سال انصراف دادم کسری خدمت هم داشتم 9 ماه خدمتم تموم شد سریع شر سربازی رو کندم دوباره کنکور سراسری شرکت کردم و به لطف خدا امسال علوم پزشکی تهران قبول شدم زمین شناسی داشت نابودم میکرد بی نهایت سرخورده و افسرده شده بودم اما الان قشنگ میفهمم که چرا همه برای پزشکی سر و دست میشکنند!! جدی میگم تازه دارم میفهمم دانش و دانشگاه و علم یعنی چی نابود امید نباشید بچه ها جلوی ضرر رو هرجا بگیرید منفعته.کاش همون موقع نمیرفتم اون سه سال رو عقب بیوفتم. از خدا میخوام برای همه بهترین ها رو رقم بزنه.
پنجشنبه 22 مهر 1395 12:09 ق.ظ
زمین شناسی رشته ای نیست که بدرد بخور باشه چون یکسری مباحث دری وری تو دانشگاه درس میدن اخرشم بازارکار نداره هیچ رقمه
علی
شنبه 17 مهر 1395 10:46 ق.ظ
با سلام به آقا آریا عزیز
من دکتری جغرافیا در گرایش ژئومورفولوژی هستم
اینکه شما برای مطالعات میدانی مشکل بازدید میدانی دارید مساله مهمی نیست!! خیلی از مطالعات مربوط به زمین شناسی و به خصوص جغرافیا را می توان از طریق مطالعات سنجش از دور انجام داد. از طرفی تمام گرایشهای زمین شناسی و به خصوص جغرافیا نیاز 100 درصد به بازدید میدانی ندارد و ما اساتیدی را داریم که خیلی کم بازدید میدانی با بچه ها می روند. هر چند شعار جغرافیدانان این است که چکمه های جغرافیدان باید همیشه گلی باشد یعنی سر زمین به مشاهده بپردازد ولی در گرایشهایی مثل جغرافیای سیاسی، برنامه ریزی شهری و تا حدودی در آب و هواشناسی میزان مطالعات صحرایی به مراتب کمتر از ژئومورفولوژی (مطالعه شکل سطح زمین) است و شما می توانید در آن گرایشها به تحصیل بپردازید ولی اگر هدفتان بحث مطالعه طبیعت و ژئومورفولوژی است می توانید در زمینه نقش سنجش از دور در مطالعات میدانی به تحقیق بپردازید از طرفی ورود بچه های فنی مهندسی به جغرافیا همیشه در اکثر مواقع همراه با موفقیت چشمگیرتر آنها نسبت به بچه های علوم انسانی بوده ایم.
موفق و شاد باشید
چهارشنبه 14 مهر 1395 11:56 ق.ظ
متاسفانه برای زمین شناسی بازار کار دیگه وجود نداره با کارشناسی ارشد کار گیر نمیاد با دکترای خیلی از گرایش ها هم حتی کار گیر نمیاد و اوضاع روز به روز داره بدتر میشه . عذاب اوره کلی زحمت چقدر خون دل چقدر فیلد های سخت برای پایان نامه با چه جنگی تونستیم پایان نامه رو به سرانجام برسونیم اخرش چی هیچی!! بعضی وقت ها واقعا گریه ام میگیره 10 برابر دانشجوهای پزشکی کار میکنیم عذاب میکشیم اما هیچ تحقیر و... کاش میموندم پشت کنکور یا میرفتم دنبال کار یا بالاخره پزشکی قبول میشدم. زمین شناسی خودن اشتباهه باقی موندن توش فاجعه است ادامه دادنش مصیبت مرگبار
جمعه 9 مهر 1395 10:10 ب.ظ
دوستان من یک فارغ التحصیل کارشناسی زمین شناسی از دانشگاه آزاد دورافتاده ترین منطقه کشور می شناسم که به مدد شانس و پارتی الان در بالاترین جایگاه ممکن قرار گرفته و معادل یه پزشک متخصص درآمد داره و 500 نفر آدم شرافتمند زیردستش هستن.
کسی که لیاقت چندانی هم نداره.
پیدا کردن شغل مناسب ارتباطی با رشته تحصیلی نداره.
ببینید کجا پارتی دارید بعد انتخاب رشته کنید.
سه شنبه 6 مهر 1395 01:30 ب.ظ
خانم سحر، کارشناسی کجا بودید؟ ارشد کجا قبول شدید؟
چرا کار رو رها کردید در کنارش نمیتونستید درس بخونید
ببینید خودتون زمین شناسید دیگه! تکتونیک اشباع شده نشده باشه هم داره میشه
بعدشم تکتونیک یعنی 98% کار فیلدی و صحرایی اون 2% هم نوشتن گزارشه! غیر از اینه به نظرتون؟!!
برید ببینید ایا موسسات و شرکت های مرتبط با زمین شناسی و کارهای عمرانی و معدنی تکتونیک لازم دارند؟ اونهم خانم؟؟
ولی همیشه با چند نفر دیگه مشورت کنید و راهنمایی بگیرید
سحر
دوشنبه 5 مهر 1395 06:25 ب.ظ
من تو یه شرکت خصوصی پیمانکاری کار گیرم اومد البته با استفاده از بند پ ولی کارو بی خیال شدم و الان دانشجوی ترم اول ارشد تکتونیک هستم.یعنی اشتباه کردم رشته ی من بازار کار نداره؟؟؟؟؟؟؟
سحر
دوشنبه 5 مهر 1395 06:19 ب.ظ
من ارشد تکتونیک می خونم یعنی بازار کار نداره الان سرگیجه گرفتم چرا آخه؟؟؟؟؟؟؟؟
دوشنبه 5 مهر 1395 03:52 ب.ظ
سلام با عرض تبریک قبولی شما در دانشگاه نخست اینکه برای انتخاب رشته و ورود به آن باید در دبیرستان و مخصوصا زمان قبل از انتخاب رشته کنکور کسب اطلاع میکردید نه الان دوست گرامی
ببینید الان هم دیر نیست شما میتوانید تا زمان اعلام تکمیل ظرفیت صبر کنید اگر باز هم چاره ای نبود اقدام کنید برای تغییر رشته خوشبتانه چند سالی هست که برای تغییر رشته در دانشگاه قوانین دست و پا گیر و سخت را اصلاح کرده اند و تغییر رشته راحت تر صورت میگیرد حتی میشه به رشته های انسانی و ریاضی هم تغییر رشته داد یاد اوری کنم این ها اطلاعات ناقص من هست حتما از چندین و چند مرجع سفت و سخت بپرسید و تا اطمینان حاصل کنید.
در اینکه رشته زمین شناسی سخت و دارای مشکلات فراوان هست و بازار کار تقریبا نابود و در صورت وجود کار بشدت سخت و طاقت فرسا با حقوق و مزایای پایین هست که برای خیلی از اقایون اصلا مناسب نیست چه برسه به خانم ها!!!
راستی کدام دانشگاه قبول شدید؟؟
از دانشجویان ارشد و دکترا یا لا اقل دانشجویان سال اخر کارشناسی حتما حتما پرس و جو کنید حتما
از چند نفر هم پرس و جو کنید. به روزنامه و بازار کار زمین شناسی مثل معادن شرکت نفت شرکت های مهندسی مشاور سد سازی و یا اب منطقه ای مراجعه کنید ببینید اوضاع کار چطوره در ضمن خودتون رو کارشناس ارشد معرفی کنید چون با لیسانس کار گیرتون نمیاد 4 سال لیسانس+2سال ارشد(به شرط اینکه همه چیز طبق روال عالی پیش بره که معمولا نمیره) میشه 6 سال در واقع شما باید نگاهتون به 7 سال و 10 سال و15 سال اینده باشه یکی الان میاد میگه من شرکت نفت 4 میلیون حقوقمه چون شرایطش مال 10 ساله پیشه این ادم نه الان چه برسه به 7 سال دیگه!!! حواستون باشه بهرحال
درضمن کسی اینده رو ندیده شاید شما تو زمین شناسی نفر اول این علم تو دنیا بشید هیچکس از این مساله و اینده خبر نداره
ولی یادتون باشه بهترین راه برای پیش بینی اینده ساختن اینده توسط خودمون هست.
سارا
دوشنبه 5 مهر 1395 03:39 ق.ظ
من اومدم اینجا کلا نابوووود شدم:'( دولتی قبول شدم زمین شناسی چیکار کنم کنکورم دیگه نمیتونم بدم یعنی اصلا کار نییست؟؟
سارا
دوشنبه 5 مهر 1395 03:39 ق.ظ
من اومدم اینجا کلا نابوووود شدم:'( دولتی قبول شدم زمین شناسی چیکار کنم کنکورم دیگه نمیتونم بدم یعنی اصلا کار نییست؟؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : وحیده مرادنیا

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما در مورد مباحث وبلاگ چیست؟

نویسندگان