تبلیغات
زمین شناسی و علوم مرتبط با آن - زلزله و آلودگی آب های زیرزمینی
زمین شناسی و علوم مرتبط با آن

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

زلزله و آلودگی آب های زیرزمینی

مقالات فارسی - مقالات فارسی

ایران از جمله کشور هایی است که بر روی کمربند زلزله واقع شده است و هر روزه اخباری پیرامون وقوع زلزله در این کشور به گوش می رسد.زلزله علاوه بر تاثیرات مخرب سازه ای تاثیرات سوء زیست محیطی نیز دارد که از آن جمله می توان به آلوده نمودن آبهای زیر زمینی اشاره نمود .در ارتباط با آلودگی آبهای زیر زمینی می توان به آلودگی شیمیایی و میکروبی که از مهمترین اثرات زلزله بر آبهای زیر زمینی   می باشد اشاره نمود.باتوجه به زلزله خیز بودن ایران و کمبود منابع آبی نیاز به حفاظت از آبهای زیر زمینی امری کاملا ضروری به نظر می رسد.در این مقاله به نقش زلزله در آلودگی آبهای زیر زمینی، تاثیرنامطلوب آن از جنبه های مختلف براین ماده ارزشمند. و بحث در مورد راههای حفاظت از آن در برابر زلزله پرداخته می شود.

کلمات کلیدی : زلزله ، آبهای زیر زمینی ، آلودگی
نویسنده : حسین ظفری، علی ماهرو بختیاری ، دکتراکبر باغوند


مقدمه
امروزه دسترسی به منابع آب یكی از مهمترین چالشهای دولتها و ملتهاست.چرا كه با افزایش جمعیت وفعالیت انسانها مصرف آب نیز زیادتر می شود. این در حالیست كه مقدار آب كره زمین ثابت است و در نتیجه نیاز و وابستگی انسان به آب بیشتر می شود.از كل آب موجود در كره زمین حدود 97درصدآن بصورت دریاها و اقیانوسها میباشدكه شور می باشند و در شرایط عادی نمی تواند مورد استفاده بشر قرار بگیرد. و از 3درصد باقی مانده كه شیرین می باشند 2درصد آن بصورت یخهای قطبی بوده كه آنها نیز در شرایط موجود قابل استفاده نمی باشند.از 1درصد دیگر نیز قسمت اعظم آن را آبهای زیر زمینی تشكیل می دهند.ایران نیز سرزمینی نسبتا"خشك است بطوریكه اگر میانگین بارندگی سالانه در سطح كره زمین كه حدودا"860میلی متر تخمین زده می شود را با میانگین بارندگی ایران كه تقریبا" 240میلی متر است، مقایسه كنیم ملاحظه می شود كه حتی از یک سوم هم كمتر است . علاوه بر این زمان ومحل ریزش نزولات جوی با نیازها كشاورزی كه عمده ترین مصرف كننده آب است،مطابقت ندارد.اكثر شهرهای بزرگ ایران نیز در مناطقی واقع شده اند كه دسترسی آنها به منابع آبهای سطحی كم است.و اكثرا" از آبهای زیر زمینی استفاده    می كنند كه وجود و احداث چاهها، قناتها و...دلیلی بر این مدعاست. ایران كشوری است كه بر روی كمربند زلزله خیز دنیا واقع شده است و تقریبا" هر روزه شاهد زلزله های مختلف با بزگای متتفاوت هستیم.وقوع زلزله موجب خسارات مستقیم و غیر مستقیم می شود، از جمله این خسارات آلودگی آبهای زیر زمینی است.
ادبیات تخصصی
برای بررسی نحوه تاثیر زلزله بر آلودگی آبهای زیر زمینی نیاز به شناخت بیشتر آبهای زیر زمینی داریم.آب حاصله از بارندگی یا ذوب برفها پس از نفوذ به داخل خاك به حركت عمقی خود در خاك ادامه داده تا سرانجام به لایه غیر قابل نفوذ بخورد كند و متوقف گردد.آب نفوذی در روی این لایه ها تمامی منافذ را پر    می كند و منطقه اشباعی را بوجود می آورد . كه به آن سفره آب زیر زمینی گویند.اصو?منطقه موجود در خاك را می توان از جنبه رطوبت به دو منطقه تقسیم كرد.
1.منطقه غیر اشباع یا لایه هوا دار : منطقه ای است كه از سه فاز آب، هوا و خاك تشكیل شده است . كه البته با توجه به اینكه این منطقه دارای رطوبت می باشدامابه آن آب زیر زمینی اطلاق نمی شود.در منطقه هوادار آب بصورت رطوبت موجود بوده و علاوه بر آن برخی از منافذ خاك با هوا پر شده اند. این آب اگر چه ممكن است دارای حركت باشد اما از نظر بهره برداری اقتصادی از آن امكانپذیر نمی باشد.مطالب گفته شده را در شكل1 میتوان دید.
2. منطقه اشباع منطقه ای است كه كلا" از دو فاز آب و خاك تشكیل شده یعنی این منطقه اشباع از آب است و به آن آب زیر زمینی نیز گفته می شود.
در منطقه مویینگی آب در اثر نیروهایبالا دهنده مویینگی از قسمت اشباع بالا کشیده می شود و لذا قسمتی از خاک را بصورت اشباع در می آورد. ضخامت این لایه بستگی به جنس خاک دارد.همانگونه که گفته شد خاک یک سیستم سه فازی است و از آب،هواو مواد جامد تشکیل شده است.فضای خالی موجود در خاک می تواند حجم زیادی از آب را در خود جای دهد. میزان فضای بین ذرات را تخلخل می نامند.که معمو? نسبت حجم فضای خالی در لایه آبدار به حجم کل مواد تشکیل دهنده آن است. vt /n= vvدر این فرمول nتخلخل کل،vt حجم کل مواد رسوبی ، vv حجم منافذ موجود در مواد رسوبی است.موادی نظیر رس دارای تخلخل زیادی هستند اما آبدهی ویژه کمی دارند. به این معنی که آب به سختی از بین منافذ آنها عبور می کند.
دلایل استفاده از آبهای زیر زمینی
دلایل استفاده از آبهای زیر زمینی یا مزایای آن نسبت به آب سطحی را به اختصار اینگونه می توان ذكر كرد
1-آب زیر زمینی صاف و بی رنگ است.
2-كمتر به میكروبها و انگلها و مواد زیانبخش آلوده است.در مواردی كه آب سطحی پس از نفوذ در زمین و عبور از طبقات ماسه ای و شنی ضخیم، آب زیر زمینی را تشكیل می دهد،این آب حتی میتواند عاری از آلودگی بیولوژیكی بوده و بدون تصفیه قابل استفاده باشد.
3-تركیب شیمیایی آب زیر زمینی تقریبا" ثابت است.
4-مواد را دیو اكتیو به سختی می توانند آب زیر زمینی را آلوده كند، در حالیكه آبهای سطحی كه در سطح زمین قرار دارد،به آسانی آلوده میشوند.
5-دمای آب زیر زمینی تقریبا" ثابت است و از این رو ،آب زیر زمینی در مصارف تبرید از مزیت زیادی بر خوردار است.
6-هزینه استخراج آب زیر زمینی در بسیاری از موارد نسبت به تهیه آب از منابع سطحی ،از طریق تاسیساتی نظیر سد یا بندكمتر است.
آلودگی آبهای زیر زمینی
یكی از تعاریفی كه برای آلودگی آب بكار می رود ،اینست كه آلودگی آب عبارتست از تغییرات نامطلوب كیفیت یا خصوصیات فیزیكی، فیزیولوژیكی،شیمیایی و حیاتی آب كه حیات انسان و دیگر موجودات زنده را بطور موثری تهدید می كند. 
فرآیند آلودگی آبهای زیر زمینی پس از زلزله
به نظر می رسد هر زلزله ای طبق دو ویژگی بر محیط زیست تاثیر می گذارد : اثرات اولیه و اثرات ثانویه .اثرات اولیه را می توان ناشی از تکان های زلزله بر سفره آبهای زیرزمینی دانست ، این عامل به نوعی به صورت عامل تشدید کننده و گاه به صورت عامل اولیه محسوب می شود .عامل دوم را می توان ناشی از حرکت بخشی از زمین یا قطعاتی از آن را در اثر زلزله دانست ، این عامل بطور ویژه ای تاثیر مخرب سازه ای بر شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب خواهد داشت.زلزله ممکن است بر برخی از تاسیسات که انهدام یا تخریب  آنها باعث آلودگی آبهای زیر زمینی می شود تاثیرات سوء بگذارد که از آن جمله می توان موارد زیر را نام برد:
1.مخازن یا تانک های ذخیره محصولات نفتی : در کلیه کشور های جهان ، برای ذخیره کردن محصولات و زواید نفتی مانند بنزین گازوییل و غیره از تانک های مخصوص که در زیر یا روی زمین قرار داده می شود ، استفاده می کنند این تانک ها بسته به جنس و قدمتشان بر اثر رخ دادن زلزله با ریشتر های مختلف احتمال دارد تخریب (سوراخ شدن)و یا منهدم گردند و در نتیجه بانشت مواد نفتی ، موجب آلودگی آبهای زیر زمینی می شود.
2. مخازن سطحی :مخازن سطحی نیز یکی دیگر از تاسیساتی است که در صورت وجود مواد آلاینده احتمال دارد پس از رخ دادن زلزله باعث نشت مواد آلاینده شده و تاثیرات نامطلوب خود را بر محیط زیست و به ویژه آبهای زیر زمینی بگذارد .
3. سیستم جمع آوری فاضلاب : در صورت وجود چنین سیستمی در یک منطقه ، می تواند یکی از     خطر ناک ترین علل آلودگی آبهای زیر زمینی پس از زلزله می باشد به دلیل توزیع مکانی گسترده این سیستم یکی از دلایل آلودگی آبهای زیر زمینی پس از زلزله محسوب می شود . باید اشاره کرد که در برخی از شهر های ایران سیستم جمع آوری فاضلاب در حال احداث می باشد که لزوم طراحی مناسب و مقاوم آن در برابر زلزله امری ضروری می باشد .
4. شکسته شدن سیل بند ها و سد های کوچک :که در صورت رخ دادن چنین حادثه ای منطقه زیر آب رفته و احتمال آلوده شدن آب موجود در سطح منطقه به دلایل مختلف وجود دارد و به دنبال آن احتمال آلوده شدن آبهای کم عمق یا زیر سطحی می رود . وجود یک سیستم زهکشی مناسب در منطقه جهت تخلیه سیلاب موجود می تواند بسیار مناسب و مفید باشد .
5. سیستم انتقال آب آشامیدنی : شاید بتوان گفت که این عامل بالفطره باعث آلودگی آبهای زیر زمینی نشود اما در صورت وجود هر گونه شکست یا تخریبی در شبکه انتقال آب آشامیدنی احتمال آلوده شدن آب خارج شده از سیستم در هنگام بحران بشدت بالاست و در نتیجه همین آب آلوده می تواند تاثیرات سوء خود را بر آبهای زیر زمینی بگذارد.
6. عدم نگهداری زباله ها : منظور از زباله در این بخش کلیه مصادیق آن اعم از خانگی ، صنعتی ، بیمارستانی و... می باشد، نگهداری نامناسب آنها از دیگر عواملی است که می توان گفت پس از زلزله دست به دست دیگر عوامل داده و باعث آلودگی آبهای زیر زمینی منطقه خواهد شد . زباله ها ممکن است باعث آلوده کردن آبهای جاری در سطح منطقه به علت ترکیدن لوله های انتقال آب یا شکست سد ها و... شود و در نتیجه احتمال دارد باعث آلودگی آبهای زیر زمینی نیز شود .
یکی از مهمترین پتانسیلهای ایجاد خطر پدیده زمین لغزش می باشد خصوصا در مناطقی که تاسیسات جمع آوری یا ذخیره فاضلاب ها یا زباله ها وجود دارد این پدیده که از اثرات ثانویه زلزله می باشد می تواند در مناطقی که آب های زیر زمینی کم عمق یا آبهای زیر سطحی وجود دارد در ایجاد آلودگی موثر تر است.زمین لغزش ها معمولا به صورت موضعی باعث تخریب می شوند اما همانگونه که گفته شد می تواند در انهدام یا تخریب سیستم های جمع آوری فاضلاب و تاسیسات انتقال آب و... نقش مهمی را ایفا کند.علاوه بر زمین لغزش ها گسل ها نیز می توانند پس از وقوع زلزله باعث تخریب سازه های جمع آوری فاضلاب و... باشند. ، اگر گسل ها از زیر تاسیسات جمع آوری یا ذخیره مواد آلوده کننده محیط زیست بگذرد می تواند بشدت باعث تخریب این سازه ها شوند.
حفاظت از آلوده شدن آبهای زیر زمینی
 اگر چه معمولا آب سطحی ، از لایه های متخلخل مانند ماسه نرم و امثال اینها عبور می کند و در نتیجه عبور از منافذ ریز و کوچک ، خود به خود به طور طبیعی تصفیه می شود ، اما ممکن است که سنگهای شکسته و مضرس از لحاظ تصفیه کردن آب ، دارای قدرت کمتری از سنگهای آهکی و سنگ خارای پر شکاف و نیز ماسه های درشت باشد. همچنین آلوده کننده های به وجود آمده توسط فعالیت های انسانی بقدری زیاد است که امکان دارد که این تصفیه طبیعی کارایی لازم را نداشته باشد. بنابراین با توجه به شناخت مسئله تمهیدات خاصی را جهت جلوگیری از آلودگی باید اندیشید . یعنی شناخت منطقه مستعد زلزله ، پیش بینی تاثیرات آن بر آبهای زیر زمینی و در نهایت مدیریت مناسب جهت جلوگیری یا کاهش آلودگی آبهای زیر زمینی می باشد.ایجاد نقشه های خطر پذیری و شناسایی مناطق پر خطر و یا امن از نظر زلزله و نیز آبهای زیر زمینی مهمترین گام محسوب می شود.یکی دیگر از اقامات اساسی در جهت کاهش یا مقابله با آلودگی ، تهیه و تصویب قوانین و استاندارد هایی است که از آلودگی جلوگیری می نماید ، و در نهایت اجرای این قوانین و استاندارد ها بصورت ایجاد سازه های مقاوم در برابر سوانح . البته باید اشاره کرد که قوانین و مقرراتی وجود دارد اما این قوانین بصورت مجزا تنظیم شده اند که باید توسط یک کمیته مشترک شامل کلیه کارشناسان مختلف اعم از کارشناسان شبکه آب و فاضلاب ، کارشناسان و طراحان مخازن ذخیره مواد آلوده ، کارشناسان منابع آب زیر زمینی ، مدیران بحران و... بازنگری و با دید کلی تری نوشته شوند.
نتیجه گیری
آبهای زیر زمیینی به عنوان یکی از با ارزشترین منابع خدادادی در طبیعت همواره به عنوان یکی از پر استفاده ترین ذخایر آبی از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار می گرفته است به دلایل مختلف از جمله محدود بودن این ذخایر ، زلزله خیز بودن کشور ، کند بودن مکانیزم تصفیه و فیلتراسیون طبیعی در این آبها لزوم حفاظت به منظور جلوگیری از اتلاف هزینه های گزاف ضروری به نظر می رسد.در مجموع می توان عوامل زیر را از مهمترین راهکارهای ممکن برای جلوگیری از آلودگی آبهای زیر زمینی در اثر زلزله دانست.
1.     ایجاد نقشه های خطر پذیری و شناسایی مناطق پر خطر و یا امن از نظر زلزله و نیز آبهای زیر زمینی
2.     طراحی اصولی و مقاوم سازه های جمع آوری و انتقال آب و فاضلاب در برابر تکان های ناشی از زلزله و نیز مقاوم سازی این سازه ها در برابر حرکت های ناشی از زلزله.
3.     تنظیم قوانین و مقررات مناسب در این زمینه و نیز بازنگری مجدد کد ها و قوانین موجود.
4.     تعیین حریم مناطق حفاظت شده با استفاده از آگاهی از انتشار مواد آلاینده ها. 
منابع:
1. علیزاده، امین ، هیدرولوژی کاربردی ، انتشارات دانشگاه امام رضا، 1378
2. کردوانی ، پرویز ،ژئوهیدرولوژی ، انتشارات دانشگاه تهران،1374
3. باغوند ، اکبر ، جزوه درسی آبهای زیر زمینی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران،1382
4. jolankai G. ، Gayer j. ، water related environmental problems ، VITUKI BUDAPEST ، 1997
5. Vogelsang ، D.، grundwasser.springer-verlag.Berlin Heidelberg ، 264 p ، 1998

viagra usa online
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:49 ق.ظ

Amazing write ups. Regards.
viagra tablets online purchase safe place to buy viagra online how to buy viagra on line buy online pharmacy can you buy viagra at walmart buy viagra 50mg price on viagra viagra online pharmacy levitra where to purchase viagra online usa online pharmacy
generic cialis 20mg
دوشنبه 22 مرداد 1397 02:02 ب.ظ

Seriously all kinds of superb information.
generic cialis levitra cialis lilly tadalafi cialis generico milano generic low dose cialis tarif cialis france order a sample of cialis are there generic cialis we choice cialis pfizer india cialis en 24 hora cialis 20mg preis cf
Cialis 20 mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:56 ق.ظ

Amazing tons of great knowledge!
generic cialis pro viagra vs cialis cialis 05 cialis 10mg prix pharmaci legalidad de comprar cialis il cialis quanto costa we choice cialis pfizer india rx cialis para comprar non 5 mg cialis generici cialis generic availability
займы онлайн 24 часа
شنبه 22 اردیبهشت 1397 02:56 ق.ظ
срочно кредит на любую карту
кредит готівкою кредобанк
деньги срочно круглосуточно
гроші онлайн на картку
кредит на карту без отказа и без фото паспорта
онлайн кредит без отказов
кредит онлайн на картку без відмов
фитнес резинка купить украина по скидке
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 06:30 ب.ظ
одесса резинки для тренировок
фитнес резинки esonstyle дроп
фитнес резинка купить интернет магазин
фитнесс резинки купить
фитнес резингики
Cialis generic
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:08 ب.ظ

Thanks a lot. Terrific information.
cialis generico milano safe dosage for cialis cialis prices in england cialis daily dose generic cialis price in bangalore generic cialis at walmart cialis prezzo al pubblico cialis rezeptfrei sterreich the best site cialis tablets acquisto online cialis
Viagra sans ordonnance
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 07:02 ق.ظ

You said it nicely..
where buy viagra natural viagra buy viagra online next day delivery uk can you buy viagra at cvs get viagra viagra pharmacy viagra buy viagra viagra buy viagra online pharmacy viagra cheap viagra online uk sildenafil uk buy viagra online rx.
Online cialis
جمعه 17 فروردین 1397 10:47 ب.ظ

Really plenty of awesome advice!
cialis side effects canadian discount cialis cialis super acti dosagem ideal cialis cialis sale online compare prices cialis uk cialis dosage recommendations try it no rx cialis cost of cialis cvs cialis generico lilly
Cialis generic
جمعه 3 فروردین 1397 08:37 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it!
cialis patent expiration cialis 30 day trial coupon cialis 20 mg effectiveness miglior cialis generico cialis herbs cialis 20mg prix en pharmacie sialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis ahumada what is cialis
Cialis online
دوشنبه 28 اسفند 1396 02:10 ق.ظ

Regards! Numerous material!

cialis generique 5 mg dosagem ideal cialis cialis canada on line how do cialis pills work viagra or cialis try it no rx cialis cialis professional from usa cilas viagra vs cialis where do you buy cialis
http://tressiepedraja.hatenablog.com/
جمعه 13 مرداد 1396 01:04 ب.ظ
We're a group of volunteers and starting a new scheme
in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire
community will be thankful to you.
http://adrienetaggert.soup.io
جمعه 6 مرداد 1396 10:14 ب.ظ
I believe what you composed made a lot of sense. But, what about this?

suppose you added a little content? I mean, I don't wish to tell
you how to run your website, but what if you added
a headline that makes people desire more? I mean زمین شناسی و علوم
مرتبط با آن - زلزله و آلودگی آب های زیرزمینی
is kinda boring. You could look at Yahoo's front page and see how
they write news titles to grab viewers to open the
links. You might try adding a video or a pic or two to get readers excited about
what you've written. In my opinion, it might make your website a little bit more
interesting.
Jamel
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 08:08 ب.ظ
Great site you have here but I was curious if you knew of any user
discussion forums that cover the same topics talked about here?
I'd really like to be a part of group where I can get opinions from other knowledgeable individuals
that share the same interest. If you have any suggestions, please
let me know. Kudos!
محمد میرزایی
شنبه 14 اسفند 1395 08:14 ب.ظ
مقاله درخصوص ارتباط ابهای زیرزمینی با زلزله
از نویسندگان مقاله
دوشنبه 3 خرداد 1389 02:04 ب.ظ
با سلام
سایت خوبی دارید
ادامه بدهید
موفق باشید.
maryam
جمعه 16 بهمن 1388 02:40 ب.ظ
سلام خوبی ؟
وبلاگ بسیار خوبی داری
همین طور که تو وبلاگ ها داشتم میگشتم
وبلاگ شما رو دیدیم گفتم یک نظری بدم و
تشکر کنم از شما به خاطر مطالب خوبتون

اگه موافق باشی با هم تبادل لینک کنیم ؟
اگه موافقی منو به عنوان
اجناس شگفت انگیز و ارزان لینک کن
و سپس به سایتم بیا و روی تبادل لینک
کلیک کن و آدرس وبلاگ و عنوانتو بده
تا لینکت توی بزرگترین سایت ایران ثبت
بشه

موفق و پیروز باشید منتظر حضور گرمت
هستم

ادرس ما :

http://ebekhar.com/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : وحیده مرادنیا

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما در مورد مباحث وبلاگ چیست؟

نویسندگان