تبلیغات
زمین شناسی و علوم مرتبط با آن - زلزله و آلودگی آب های زیرزمینی
زمین شناسی و علوم مرتبط با آن

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

زلزله و آلودگی آب های زیرزمینی

مقالات فارسی - مقالات فارسی

ایران از جمله کشور هایی است که بر روی کمربند زلزله واقع شده است و هر روزه اخباری پیرامون وقوع زلزله در این کشور به گوش می رسد.زلزله علاوه بر تاثیرات مخرب سازه ای تاثیرات سوء زیست محیطی نیز دارد که از آن جمله می توان به آلوده نمودن آبهای زیر زمینی اشاره نمود .در ارتباط با آلودگی آبهای زیر زمینی می توان به آلودگی شیمیایی و میکروبی که از مهمترین اثرات زلزله بر آبهای زیر زمینی   می باشد اشاره نمود.باتوجه به زلزله خیز بودن ایران و کمبود منابع آبی نیاز به حفاظت از آبهای زیر زمینی امری کاملا ضروری به نظر می رسد.در این مقاله به نقش زلزله در آلودگی آبهای زیر زمینی، تاثیرنامطلوب آن از جنبه های مختلف براین ماده ارزشمند. و بحث در مورد راههای حفاظت از آن در برابر زلزله پرداخته می شود.

کلمات کلیدی : زلزله ، آبهای زیر زمینی ، آلودگی
نویسنده : حسین ظفری، علی ماهرو بختیاری ، دکتراکبر باغوند


مقدمه
امروزه دسترسی به منابع آب یكی از مهمترین چالشهای دولتها و ملتهاست.چرا كه با افزایش جمعیت وفعالیت انسانها مصرف آب نیز زیادتر می شود. این در حالیست كه مقدار آب كره زمین ثابت است و در نتیجه نیاز و وابستگی انسان به آب بیشتر می شود.از كل آب موجود در كره زمین حدود 97درصدآن بصورت دریاها و اقیانوسها میباشدكه شور می باشند و در شرایط عادی نمی تواند مورد استفاده بشر قرار بگیرد. و از 3درصد باقی مانده كه شیرین می باشند 2درصد آن بصورت یخهای قطبی بوده كه آنها نیز در شرایط موجود قابل استفاده نمی باشند.از 1درصد دیگر نیز قسمت اعظم آن را آبهای زیر زمینی تشكیل می دهند.ایران نیز سرزمینی نسبتا"خشك است بطوریكه اگر میانگین بارندگی سالانه در سطح كره زمین كه حدودا"860میلی متر تخمین زده می شود را با میانگین بارندگی ایران كه تقریبا" 240میلی متر است، مقایسه كنیم ملاحظه می شود كه حتی از یک سوم هم كمتر است . علاوه بر این زمان ومحل ریزش نزولات جوی با نیازها كشاورزی كه عمده ترین مصرف كننده آب است،مطابقت ندارد.اكثر شهرهای بزرگ ایران نیز در مناطقی واقع شده اند كه دسترسی آنها به منابع آبهای سطحی كم است.و اكثرا" از آبهای زیر زمینی استفاده    می كنند كه وجود و احداث چاهها، قناتها و...دلیلی بر این مدعاست. ایران كشوری است كه بر روی كمربند زلزله خیز دنیا واقع شده است و تقریبا" هر روزه شاهد زلزله های مختلف با بزگای متتفاوت هستیم.وقوع زلزله موجب خسارات مستقیم و غیر مستقیم می شود، از جمله این خسارات آلودگی آبهای زیر زمینی است.
ادبیات تخصصی
برای بررسی نحوه تاثیر زلزله بر آلودگی آبهای زیر زمینی نیاز به شناخت بیشتر آبهای زیر زمینی داریم.آب حاصله از بارندگی یا ذوب برفها پس از نفوذ به داخل خاك به حركت عمقی خود در خاك ادامه داده تا سرانجام به لایه غیر قابل نفوذ بخورد كند و متوقف گردد.آب نفوذی در روی این لایه ها تمامی منافذ را پر    می كند و منطقه اشباعی را بوجود می آورد . كه به آن سفره آب زیر زمینی گویند.اصو?منطقه موجود در خاك را می توان از جنبه رطوبت به دو منطقه تقسیم كرد.
1.منطقه غیر اشباع یا لایه هوا دار : منطقه ای است كه از سه فاز آب، هوا و خاك تشكیل شده است . كه البته با توجه به اینكه این منطقه دارای رطوبت می باشدامابه آن آب زیر زمینی اطلاق نمی شود.در منطقه هوادار آب بصورت رطوبت موجود بوده و علاوه بر آن برخی از منافذ خاك با هوا پر شده اند. این آب اگر چه ممكن است دارای حركت باشد اما از نظر بهره برداری اقتصادی از آن امكانپذیر نمی باشد.مطالب گفته شده را در شكل1 میتوان دید.
2. منطقه اشباع منطقه ای است كه كلا" از دو فاز آب و خاك تشكیل شده یعنی این منطقه اشباع از آب است و به آن آب زیر زمینی نیز گفته می شود.
در منطقه مویینگی آب در اثر نیروهایبالا دهنده مویینگی از قسمت اشباع بالا کشیده می شود و لذا قسمتی از خاک را بصورت اشباع در می آورد. ضخامت این لایه بستگی به جنس خاک دارد.همانگونه که گفته شد خاک یک سیستم سه فازی است و از آب،هواو مواد جامد تشکیل شده است.فضای خالی موجود در خاک می تواند حجم زیادی از آب را در خود جای دهد. میزان فضای بین ذرات را تخلخل می نامند.که معمو? نسبت حجم فضای خالی در لایه آبدار به حجم کل مواد تشکیل دهنده آن است. vt /n= vvدر این فرمول nتخلخل کل،vt حجم کل مواد رسوبی ، vv حجم منافذ موجود در مواد رسوبی است.موادی نظیر رس دارای تخلخل زیادی هستند اما آبدهی ویژه کمی دارند. به این معنی که آب به سختی از بین منافذ آنها عبور می کند.
دلایل استفاده از آبهای زیر زمینی
دلایل استفاده از آبهای زیر زمینی یا مزایای آن نسبت به آب سطحی را به اختصار اینگونه می توان ذكر كرد
1-آب زیر زمینی صاف و بی رنگ است.
2-كمتر به میكروبها و انگلها و مواد زیانبخش آلوده است.در مواردی كه آب سطحی پس از نفوذ در زمین و عبور از طبقات ماسه ای و شنی ضخیم، آب زیر زمینی را تشكیل می دهد،این آب حتی میتواند عاری از آلودگی بیولوژیكی بوده و بدون تصفیه قابل استفاده باشد.
3-تركیب شیمیایی آب زیر زمینی تقریبا" ثابت است.
4-مواد را دیو اكتیو به سختی می توانند آب زیر زمینی را آلوده كند، در حالیكه آبهای سطحی كه در سطح زمین قرار دارد،به آسانی آلوده میشوند.
5-دمای آب زیر زمینی تقریبا" ثابت است و از این رو ،آب زیر زمینی در مصارف تبرید از مزیت زیادی بر خوردار است.
6-هزینه استخراج آب زیر زمینی در بسیاری از موارد نسبت به تهیه آب از منابع سطحی ،از طریق تاسیساتی نظیر سد یا بندكمتر است.
آلودگی آبهای زیر زمینی
یكی از تعاریفی كه برای آلودگی آب بكار می رود ،اینست كه آلودگی آب عبارتست از تغییرات نامطلوب كیفیت یا خصوصیات فیزیكی، فیزیولوژیكی،شیمیایی و حیاتی آب كه حیات انسان و دیگر موجودات زنده را بطور موثری تهدید می كند. 
فرآیند آلودگی آبهای زیر زمینی پس از زلزله
به نظر می رسد هر زلزله ای طبق دو ویژگی بر محیط زیست تاثیر می گذارد : اثرات اولیه و اثرات ثانویه .اثرات اولیه را می توان ناشی از تکان های زلزله بر سفره آبهای زیرزمینی دانست ، این عامل به نوعی به صورت عامل تشدید کننده و گاه به صورت عامل اولیه محسوب می شود .عامل دوم را می توان ناشی از حرکت بخشی از زمین یا قطعاتی از آن را در اثر زلزله دانست ، این عامل بطور ویژه ای تاثیر مخرب سازه ای بر شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب خواهد داشت.زلزله ممکن است بر برخی از تاسیسات که انهدام یا تخریب  آنها باعث آلودگی آبهای زیر زمینی می شود تاثیرات سوء بگذارد که از آن جمله می توان موارد زیر را نام برد:
1.مخازن یا تانک های ذخیره محصولات نفتی : در کلیه کشور های جهان ، برای ذخیره کردن محصولات و زواید نفتی مانند بنزین گازوییل و غیره از تانک های مخصوص که در زیر یا روی زمین قرار داده می شود ، استفاده می کنند این تانک ها بسته به جنس و قدمتشان بر اثر رخ دادن زلزله با ریشتر های مختلف احتمال دارد تخریب (سوراخ شدن)و یا منهدم گردند و در نتیجه بانشت مواد نفتی ، موجب آلودگی آبهای زیر زمینی می شود.
2. مخازن سطحی :مخازن سطحی نیز یکی دیگر از تاسیساتی است که در صورت وجود مواد آلاینده احتمال دارد پس از رخ دادن زلزله باعث نشت مواد آلاینده شده و تاثیرات نامطلوب خود را بر محیط زیست و به ویژه آبهای زیر زمینی بگذارد .
3. سیستم جمع آوری فاضلاب : در صورت وجود چنین سیستمی در یک منطقه ، می تواند یکی از     خطر ناک ترین علل آلودگی آبهای زیر زمینی پس از زلزله می باشد به دلیل توزیع مکانی گسترده این سیستم یکی از دلایل آلودگی آبهای زیر زمینی پس از زلزله محسوب می شود . باید اشاره کرد که در برخی از شهر های ایران سیستم جمع آوری فاضلاب در حال احداث می باشد که لزوم طراحی مناسب و مقاوم آن در برابر زلزله امری ضروری می باشد .
4. شکسته شدن سیل بند ها و سد های کوچک :که در صورت رخ دادن چنین حادثه ای منطقه زیر آب رفته و احتمال آلوده شدن آب موجود در سطح منطقه به دلایل مختلف وجود دارد و به دنبال آن احتمال آلوده شدن آبهای کم عمق یا زیر سطحی می رود . وجود یک سیستم زهکشی مناسب در منطقه جهت تخلیه سیلاب موجود می تواند بسیار مناسب و مفید باشد .
5. سیستم انتقال آب آشامیدنی : شاید بتوان گفت که این عامل بالفطره باعث آلودگی آبهای زیر زمینی نشود اما در صورت وجود هر گونه شکست یا تخریبی در شبکه انتقال آب آشامیدنی احتمال آلوده شدن آب خارج شده از سیستم در هنگام بحران بشدت بالاست و در نتیجه همین آب آلوده می تواند تاثیرات سوء خود را بر آبهای زیر زمینی بگذارد.
6. عدم نگهداری زباله ها : منظور از زباله در این بخش کلیه مصادیق آن اعم از خانگی ، صنعتی ، بیمارستانی و... می باشد، نگهداری نامناسب آنها از دیگر عواملی است که می توان گفت پس از زلزله دست به دست دیگر عوامل داده و باعث آلودگی آبهای زیر زمینی منطقه خواهد شد . زباله ها ممکن است باعث آلوده کردن آبهای جاری در سطح منطقه به علت ترکیدن لوله های انتقال آب یا شکست سد ها و... شود و در نتیجه احتمال دارد باعث آلودگی آبهای زیر زمینی نیز شود .
یکی از مهمترین پتانسیلهای ایجاد خطر پدیده زمین لغزش می باشد خصوصا در مناطقی که تاسیسات جمع آوری یا ذخیره فاضلاب ها یا زباله ها وجود دارد این پدیده که از اثرات ثانویه زلزله می باشد می تواند در مناطقی که آب های زیر زمینی کم عمق یا آبهای زیر سطحی وجود دارد در ایجاد آلودگی موثر تر است.زمین لغزش ها معمولا به صورت موضعی باعث تخریب می شوند اما همانگونه که گفته شد می تواند در انهدام یا تخریب سیستم های جمع آوری فاضلاب و تاسیسات انتقال آب و... نقش مهمی را ایفا کند.علاوه بر زمین لغزش ها گسل ها نیز می توانند پس از وقوع زلزله باعث تخریب سازه های جمع آوری فاضلاب و... باشند. ، اگر گسل ها از زیر تاسیسات جمع آوری یا ذخیره مواد آلوده کننده محیط زیست بگذرد می تواند بشدت باعث تخریب این سازه ها شوند.
حفاظت از آلوده شدن آبهای زیر زمینی
 اگر چه معمولا آب سطحی ، از لایه های متخلخل مانند ماسه نرم و امثال اینها عبور می کند و در نتیجه عبور از منافذ ریز و کوچک ، خود به خود به طور طبیعی تصفیه می شود ، اما ممکن است که سنگهای شکسته و مضرس از لحاظ تصفیه کردن آب ، دارای قدرت کمتری از سنگهای آهکی و سنگ خارای پر شکاف و نیز ماسه های درشت باشد. همچنین آلوده کننده های به وجود آمده توسط فعالیت های انسانی بقدری زیاد است که امکان دارد که این تصفیه طبیعی کارایی لازم را نداشته باشد. بنابراین با توجه به شناخت مسئله تمهیدات خاصی را جهت جلوگیری از آلودگی باید اندیشید . یعنی شناخت منطقه مستعد زلزله ، پیش بینی تاثیرات آن بر آبهای زیر زمینی و در نهایت مدیریت مناسب جهت جلوگیری یا کاهش آلودگی آبهای زیر زمینی می باشد.ایجاد نقشه های خطر پذیری و شناسایی مناطق پر خطر و یا امن از نظر زلزله و نیز آبهای زیر زمینی مهمترین گام محسوب می شود.یکی دیگر از اقامات اساسی در جهت کاهش یا مقابله با آلودگی ، تهیه و تصویب قوانین و استاندارد هایی است که از آلودگی جلوگیری می نماید ، و در نهایت اجرای این قوانین و استاندارد ها بصورت ایجاد سازه های مقاوم در برابر سوانح . البته باید اشاره کرد که قوانین و مقرراتی وجود دارد اما این قوانین بصورت مجزا تنظیم شده اند که باید توسط یک کمیته مشترک شامل کلیه کارشناسان مختلف اعم از کارشناسان شبکه آب و فاضلاب ، کارشناسان و طراحان مخازن ذخیره مواد آلوده ، کارشناسان منابع آب زیر زمینی ، مدیران بحران و... بازنگری و با دید کلی تری نوشته شوند.
نتیجه گیری
آبهای زیر زمیینی به عنوان یکی از با ارزشترین منابع خدادادی در طبیعت همواره به عنوان یکی از پر استفاده ترین ذخایر آبی از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار می گرفته است به دلایل مختلف از جمله محدود بودن این ذخایر ، زلزله خیز بودن کشور ، کند بودن مکانیزم تصفیه و فیلتراسیون طبیعی در این آبها لزوم حفاظت به منظور جلوگیری از اتلاف هزینه های گزاف ضروری به نظر می رسد.در مجموع می توان عوامل زیر را از مهمترین راهکارهای ممکن برای جلوگیری از آلودگی آبهای زیر زمینی در اثر زلزله دانست.
1.     ایجاد نقشه های خطر پذیری و شناسایی مناطق پر خطر و یا امن از نظر زلزله و نیز آبهای زیر زمینی
2.     طراحی اصولی و مقاوم سازه های جمع آوری و انتقال آب و فاضلاب در برابر تکان های ناشی از زلزله و نیز مقاوم سازی این سازه ها در برابر حرکت های ناشی از زلزله.
3.     تنظیم قوانین و مقررات مناسب در این زمینه و نیز بازنگری مجدد کد ها و قوانین موجود.
4.     تعیین حریم مناطق حفاظت شده با استفاده از آگاهی از انتشار مواد آلاینده ها. 
منابع:
1. علیزاده، امین ، هیدرولوژی کاربردی ، انتشارات دانشگاه امام رضا، 1378
2. کردوانی ، پرویز ،ژئوهیدرولوژی ، انتشارات دانشگاه تهران،1374
3. باغوند ، اکبر ، جزوه درسی آبهای زیر زمینی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران،1382
4. jolankai G. ، Gayer j. ، water related environmental problems ، VITUKI BUDAPEST ، 1997
5. Vogelsang ، D.، grundwasser.springer-verlag.Berlin Heidelberg ، 264 p ، 1998

buy cialis usa
جمعه 16 آذر 1397 02:22 ق.ظ

Very good info, Kudos.
click now buy cialis brand cialis e hiv cialis 20mg free generic cialis bulk cialis opinioni cialis generico buy cialis online cheapest trusted tabled cialis softabs where cheapest cialis wow cialis 20
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:58 ق.ظ

Many thanks. Excellent stuff.
cialis canadian drugs cialis e hiv cialis per paypa cialis canada on line cialis free trial cialis professional from usa cialis uk next day prices on cialis 10 mg compare prices cialis uk cialis soft tabs for sale
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:18 ب.ظ

Lovely content, Regards.
when will generic cialis be available cialis australian price enter site very cheap cialis tarif cialis france generic cialis levitra we recommend cialis best buy cialis preise schweiz click here take cialis wow look it cialis mexico preis cialis 20mg schweiz
buy cialis medication
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:50 ق.ظ

Nicely put, Thank you!
tarif cialis france only here cialis pills we recommend cialis info cialis online cialis online side effects for cialis tadalafil tablets cialis online holland order a sample of cialis cialis 200 dollar savings card
buy cialis online cheap
سه شنبه 13 آذر 1397 01:51 ب.ظ

Thanks! I appreciate this.
cialis kaufen cialis for sale cialis for sale in europa cialis coupons how does cialis work generic cialis 20mg tablets chinese cialis 50 mg cialis uk cialis 20 mg best price cialis official site
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 02:25 ق.ظ

Fantastic forum posts. Thanks!
cialis venta a domicilio generic cialis tadalafil what is cialis prices for cialis 50mg cialis purchasing generic cialis soft gels il cialis quanto costa generic cialis pro generic cialis levitra cialis e hiv
Cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 01:22 ب.ظ

You actually stated this perfectly.
cialis 10mg prix pharmaci cialis en mexico precio viagra vs cialis vs levitra cialis 5 mg effetti collateral sialis viagra cialis levitra buy original cialis cialis prezzo di mercato cialis price thailand 5 mg cialis pharmacie en ligne
buy cialis online without a prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 02:06 ق.ظ

You suggested this adequately!
5 mg cialis coupon printable cialis sale online precios de cialis generico cialis dose 30mg click here take cialis cost of cialis per pill 40 mg cialis what if i take click now buy cialis brand cialis 5 mg buy buy cialis sample pack
Cialis 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 01:06 ب.ظ

You actually mentioned it very well.
prices for cialis 50mg cialis name brand cheap generic cialis with dapoxetine prezzo di cialis in bulgaria cialis daily new zealand cialis herbs we use it 50 mg cialis dose cialis generico lilly cialis dosage recommendations we recommend cialis best buy
buy cialis usa
یکشنبه 11 آذر 1397 01:54 ق.ظ

Thanks! Numerous advice!

cost of cialis per pill cialis 5 effetti collaterali cialis 5mg buying cialis overnight comprar cialis navarr when can i take another cialis cialis generique sublingual cialis online cialis online holland cialis prices in england
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 01:26 ق.ظ

Kudos. I appreciate this!
tadalafil recommended site cialis kanada cialis soft tabs for sale weblink price cialis generic cialis tadalafil cialis et insomni cialis 100 mg 30 tablet canadian cialis cialis professional yohimbe cialis manufacturer coupon
Buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:07 ب.ظ

Really loads of good material!
female cialis no prescription cialis 5 effetti collaterali safe site to buy cialis online sublingual cialis online try it no rx cialis cialis canadian drugs cialis coupons printable cialis name brand cheap cialis manufacturer coupon cialis 5 mg
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 02:21 ق.ظ

You've made your position very nicely!!
order cialis from india low cost cialis 20mg rx cialis para comprar where do you buy cialis cialis flussig wow look it cialis mexico click now buy cialis brand cialis baratos compran uk precios cialis peru tadalafil generic
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:00 ب.ظ

Incredible a good deal of terrific tips!
buy brand cialis cheap cialis generika enter site natural cialis buy cialis sample pack cialis name brand cheap cialis for sale south africa cialis coupons opinioni cialis generico cialis patentablauf in deutschland cialis super acti
buy cialis no rx
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:50 ق.ظ

You actually expressed this effectively.
cialis prezzo in linea basso cialis kaufen recommended site cialis kanada generic cialis tadalafil cipla cialis online cialis online napol cialis professional from usa generic low dose cialis buy original cialis effetti del cialis
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:21 ب.ظ

Regards! I value this!
generic cialis at walmart cialis y deporte tadalafil 5mg interactions for cialis american pharmacy cialis dosagem ideal cialis generic cialis at the pharmacy no prescription cialis cheap cialis 30 day sample cialis sicuro in linea
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:22 ق.ظ

Fine forum posts. Many thanks!
cialis mit grapefruitsaft cialis cipla best buy cialis generic tadalafil buy cialis for bph cialis prezzo di mercato cialis prices in england cialis tablets tadalafil tablets cialis generico en mexico look here cialis order on line
Cialis canada
سه شنبه 10 مهر 1397 07:48 ق.ظ

Superb information. With thanks.
cialis side effects dangers cheap cialis cialis coupons enter site very cheap cialis purchase once a day cialis cialis 20mg prix en pharmacie price cialis best cialis 5 mg para diabeticos we recommend cheapest cialis prescription doctor cialis
buy cialis pills online
یکشنبه 8 مهر 1397 04:46 ق.ظ

Wow many of beneficial data.
cialis generique 5 mg cialis in sconto cialis para que sirve click now cialis from canada side effects of cialis order cialis from india purchasing cialis on the internet cialis rezeptfrei we like it safe cheap cialis we recommend cheapest cialis
Cialis pills
شنبه 7 مهر 1397 02:10 ق.ظ

Appreciate it, Numerous material!

cialis for sale legalidad de comprar cialis acquistare cialis internet cialis qualitat we like it cialis price tadalafil 5mg wow look it cialis mexico order generic cialis online import cialis cialis et insomni
viagraessale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:59 ب.ظ

Regards. I enjoy it!
buy cialis cheap 10 mg cialis kamagra levitra cialis coupons tadalafil buying cialis overnight cialis prices in england cialis prezzo in linea basso 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis generic availability cialis reviews
viagravonline.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:55 ب.ظ

Truly a lot of useful facts.
cialis for sale enter site 20 mg cialis cost get cheap cialis we choice cialis uk cialis online napol buy cialis uk no prescription comprar cialis navarr cialis cuantos mg hay cialis generico cialis baratos compran uk
http://viagrayosale.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:40 ق.ظ

Beneficial facts. Thanks.
cialis 10mg prix pharmaci online prescriptions cialis cialis daily new zealand ou acheter du cialis pas cher canada discount drugs cialis we like it safe cheap cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis et insomni buy original cialis generic cialis at the pharmacy
canadianpharmacyies.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:24 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
pharmacy times best canadian mail order pharmacies canada online pharmacies medication online canadian pharmacies canadian mail order pharmacies canadian drugstore buy viagra 25mg canada online pharmacies surrey canadian pharmacy canadian rx world pharmacy
viagraiy.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:02 ق.ظ

You've made your stand pretty effectively..
buy viagra cheaply buy female viagra uk generic sildenafil uk where do you buy viagra generic viagra uk online cheap viagra buy generic sildenafil online buy viagra with prescription viagra price buy herbal viagra
Cialis canada
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:16 ب.ظ

You actually suggested it well!
tadalafil 20mg we like it safe cheap cialis cheap cialis cialis mit grapefruitsaft cialis name brand cheap cialis 5 mg funziona overnight cialis tadalafil cialis kaufen wo female cialis no prescription cialis prices
kawanboni.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:02 ق.ظ

Thanks, I appreciate this.
cialis online deutschland il cialis quanto costa generic cialis tadalafil cialis name brand cheap cialis 100 mg 30 tablet cialis from canada when will generic cialis be available generic cialis in vietnam cialis for sale cialis generisches kanada
http://cialisyoues.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:38 ب.ظ

Cheers, I value this.
recommended site cialis kanada acheter cialis kamagra opinioni cialis generico cialis pills buy cialis cheap 10 mg cialis great britain american pharmacy cialis india cialis 100mg cost viagra vs cialis vs levitra cialis professional yohimbe
viagra usa online
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:49 ق.ظ

Amazing write ups. Regards.
viagra tablets online purchase safe place to buy viagra online how to buy viagra on line buy online pharmacy can you buy viagra at walmart buy viagra 50mg price on viagra viagra online pharmacy levitra where to purchase viagra online usa online pharmacy
generic cialis 20mg
دوشنبه 22 مرداد 1397 02:02 ب.ظ

Seriously all kinds of superb information.
generic cialis levitra cialis lilly tadalafi cialis generico milano generic low dose cialis tarif cialis france order a sample of cialis are there generic cialis we choice cialis pfizer india cialis en 24 hora cialis 20mg preis cf
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : وحیده مرادنیا

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما در مورد مباحث وبلاگ چیست؟

نویسندگان